Don't Miss
Home » Kultura » Lipnica Murowana – Lipnicka palma w tradycji i kulturze

Lipnica Murowana – Lipnicka palma w tradycji i kulturze

Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej koło Bochni trzeba zobaczyć i przeżyć! W tym dniu już z daleka widać górujące nad rynkiem i figurą św. Szymona kolorowe palmy. Są niewiarygodnie wysokie. Wiele z nich mierzy ponad 20 m, a rekordziści wykonują najwyższe w Polsce palmy mierzące ponad 35 metrów. Palmy z Lipnicy Murowanej wpisane są do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.
Jednak tradycyjne palmy, z którymi większość mieszkańców idzie w Niedzielę Palmową do kościoła, by wziąć udział w procesji palmowej – nie są tak duże. Mierzą zazwyczaj od 70 do 150 cm. Co najważniejsze – nie są to zakupione w sklepie czy kwiaciarni, lecz własnoręcznie wykonane palmy, dzięki czemu są elementem żywej tradycji i kultury ludowej, a nie tylko pamiątką przeszłości.
Dla wszystkich którzy chcą zobaczyć jak powstają lipnickie palmy oraz tych którzy nie mogą przyjechać w Niedzielę Palmową do Lipnicy Murowanej Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej przygotował warsztaty regionalne –

Lipnicka palma w tradycji i kulturze

Warsztaty odbędą się w dniu 22 marca 2012r. o godz. 10.00 w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej.

Zapraszamy zarówno osoby indywidualne jak też grupy zorganizowane w ramach lekcji regionalnych.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia telefoniczne i za pośrednictwem poczty elektronicznej przyjmowane będą do dnia 19 marca (termin ostateczny). Ilość miejsc jest ograniczona.

PROGRAM WARSZTATÓW:
– Tradycja palmy wielkanocnej – wprowadzenie do tematu warsztatów
– Józef Piotrowski – inicjator lipnickiego Konkursu Palm –  przybliżenie postaci
– Konkurs Palm w Lipnicy Murowanej 54. lata temu –  projekcja filmu archiwalnego z Niedzieli Palmowej z 1958 roku
– Symbol Niedzieli Palmowej –  pokaz i warsztaty wykonywania lipnickiej palmy
– Strojenie palmy – pokaz i warsztaty wykonywania kwiatów i strojenia palm

Celem warsztatów jest podtrzymanie tradycji samodzielnego wyplatania palm wielkanocnych, a także zainteresowanie dzieci i młodzieży kulturą i tradycjami regionu poprzez poszerzanie wiedzy na ten temat. Warsztaty są również doskonałą okazją do spotkania się z twórcami najwyższych palm w Lipnicy oraz organizatorami konkursu.
Rodzime tradycje, kultura i historia to elementy życia, które przenikają w naszą codzienność czyniąc ją bogatszą. Święta Wielkiej Nocy są czasem radości płynącej ze Zmartwychwstania. Symbole towarzyszące temu świętu są głęboko zakorzenione w kulturze i tradycji regionu. Umiejętność przekazywania tradycji jest obowiązkiem tych, którzy ją poznali i przez lata tworzyli – dlatego też serdecznie zapraszamy do współpracy!
Szczegółowe informacje dotyczące warsztatów można uzyskać pod nr tel. (014) 6852108, +48 603748008, za pośrednictwem poczty elektronicznej: kulturalipnica@wp.pl lub na stronie internetowej www.kulturalipnica.pl
ZAPRASZAMY!