Don't Miss
Home » Kultura » Małopolskie Święto Plonów

Małopolskie Święto Plonów

W niedzielę 21 sierpnia, do podlimanowskiej Kamienicy, zjechali rolnicy z całego województwa, aby jak co roku podziękować za rolnicze plony.

Tradycyjnie dożynkowe uroczystości rozpoczął przemarsz korowodu rolników, gospodyń wiejskich niosących dożynkowy wieniec oraz dzieci w regionalnych strojach, który poprowadził marszałek Sowa oraz wójt gminy Kamienica Władysław Sadowski. Podczas mszy świętej w intencji rolników, którą celebrował biskup Wiktor Skworc, uczestnicy dożynek dziękowali za tegoroczne płody rolne. Po mszy rozpoczął się tradycyjny obrzęd chleba. Starostowie dożynek przekazali bochny chleba marszałkowi Sowie i wójtowi Sadowskiemu z życzeniami, aby dzielili go sprawiedliwie.

Tradycyjnie, jak przystało na taką okazję, liczne grupy rolników przybyły do Kamienicy z wieńcami dożynkowymi. Do konkursu na najpiękniejszy wieniec zgłoszono 30 przepięknych prac, pełnych pomysłowości i kunsztu artystycznego. Z terenu powiatu brzeskiego wieniec żniwny do konkursu wystawiła Gmina Gnojnik. Reprezentowała ją grupa wieńcowa z Biesiadek, która w kategorii wieńców tradycyjnych zajęła pierwsze miejsce podczas dożynek gminnych w Gnojniku. 

Spośród zgłoszonych wieńców najwyżej oceniono trzy: wieniec KGW z Laskowej (zgodnie z regulaminem konkursu prezentowany będzie w Spale podczas Dożynek Prezydenckich), pracę grupy wieńcowej z Woli Radłowskiej, wieniec Stowarzyszenia Wsi Modłów z gminy Piwniczna Zdrój.

Podczas Małopolskiego Święta Plonów nie zabrakło także artystycznych wydarzeń. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły regionalne: „Gorce”, „Ciupaga” i „Podegrodzccy chłopcy”. Goście mogli także zobaczyć widowisko obrzędowe pt. „Kto we żniwa nie próżnował”.

Uczestnicy uroczystości chleba mogli też skorzystać z atrakcyjnego programu, na który między innymi składały się: wystawy sprzętu rolniczego, płodów rolnych i produktów regionalnych, wystawa pszczelarska, wystawa rękodzieła artystycznego; degustacja potraw kuchni regionalnej Lachów i Górali Zagórzańskich, zabawy i konkursy dla dzieci, liczne stoiska handlowe, losowanie nagród, itp.

Galeria malopolskie.pl <==

Galeria kamienica.net.pl <== 


za malopolskie.pl/kamienica.net.pl

 Podobne artykuły

„%RELATEDPOSTS%”