Don't Miss
Home » Kultura » Muszle Św. Jakuba rozdane

Muszle Św. Jakuba rozdane

Już po raz siódmy odbył się w Brzesku Konkurs Kolęd i Pastorałek „O Muszlę Św. Jakuba”. Wprawdzie konkurs miał już swoją siódmą edycję, ale pierwszy raz odbył się w nowym miejscu, którym było brzeskie Regionalne Centrum Kulturalno – Biblioteczne, a ściślej rzecz biorąc jego sala koncertowa. Działające od kilku miesięcy Centrum wydaje się być  doskonałą lokalizacją dla konkursu nie tylko z powodu walorów lokalowych i technicznych  (akustyka pomieszczenia), ale przede wszystkim poprzez zapewnienie „patronatu” najodpowiedniejszej osoby czyli błogosławionego Jana Pawła II, którego imię ten gmach nosi. Jak zapewne wszyscy pamiętamy Papież Jan Paweł II był wielkim orędownikiem śpiewania kolęd i pastorałek. Zwłaszcza kolęda „Oj malućki, malućki” w jego wykonaniu nabierała szczególnej wartości twórczej, ponieważ lubił w trakcie jej wykonywania dodawać nowe zwrotki, częstokroć wymyślone na poczekaniu. Możemy być pewni, że na pewno jest zadowolony z tego co wydarzyło się podczas weekendu w centrum jego imienia.
W sobotę do konkurencji przystąpiło 59 wykonawców, solistów i zespołów, co dało w sumie ponad dwieście osób. W związku z tym jury konkursowe musiało wykonać niemalże tytaniczną pracę. Biorąc pod uwagę, że każdy wykonawca miał do zaprezentowania dwa utwory – kolędę i pastorałkę. Jury pracowało w składzie: przewodniczący ks. dr Grzegorz Piekarz, mgr Krystyna Szymańska i mgr Mariusz Łabędź. Jak podkreślili wszyscy sędziowie, poziom wykonania utworów konkursowych był bardzo wysoki. Niestety z przyczyn proceduralnych niektóre wykonania nie mogły zostać zaliczone, ponieważ łamały regulamin konkursu. Startujący byli zobligowani do zaśpiewania po jednej kolędzie i pastorałce. Zdarzały się niestety wykonania obu utworów tylko z jednej kategorii, co powodowało, że nie mogły być one zaliczone w stawce konkursowej. Ale i tak podobały się, więc tym wykonawcom, którym przydarzył się taki właśnie błąd, organizatorzy życzą dużo zapału i siły do dalszej pracy, bo przecież następna szansa już za rok.
Wśród laureatów znaleźli się wykonawcy, których śpiew rzeczywiście zasługuje na wyróżnienie w tak dużej stawce, przede wszystkim z już posiadanych umiejętności wokalnych. W przypadku najmłodszych piosenkarek i piosenkarzy są to zdolności wykraczające daleko po za kategorię wiekową, w której startowali. Wielu startujących prezentowało duży profesjonalizm wykonania śpiewanych utworów. Można śmiało stwierdzić, że konkurs z roku na rok prezentuje coraz wyższy poziom. Rzeczywiście można już myśleć o tym by na razie jeszcze powiatowy konkurs w niedalekiej przyszłości stał się regionalnym, a docelowo przekształcił się z konkursu w festiwal. Mówił o tym w swoim przemówieniu kończącym dwudniowe zmagania burmistrz Grzegorz Wawryka.
Teraz kilka słów o organizatorach, którym należą się wielkie gratulacje, ponieważ konkurs będący przede wszystkim miłą zabawą zarówno dla startujących jak i publiczności, zorganizowany został perfekcyjnie. To wielki wysiłek i wkład pracy liczonej w godzinach przygotowań. To także wielki wysiłek logistyczny. Ale skoro mówimy o przyszłości konkursu jako większej rozmachem imprezy, to wszystkie te doświadczenia są potrzebne. Wielkie uznania należą się zatem głównemu organizatorowi, a więc Parafii Św. Jakuba w Brzesku w osobach wspierającego to przedsięwzięcie proboszcza księdza Józefa Drabika i księdza Stanisława Kaczki, którego walory organizatorskie są nie do przecenienia. Używając kolokwialnego zwrotu, wykonali kawałek dobrej roboty. Ale trzeba też przyznać, że byli na pewno wspierani przez Szefa, którego możliwości są nieograniczone i pewnie też dzięki temu udało się zgromadzić tak dużą liczbę osób wspierających to przedsięwzięcie. Zarówno finansowo jak i własną pracą. Wszystkim należą się słowa uznania. Wśród fundatorów nagród były władze miasta i powiatu oraz wiele firm i przedsiębiorców z Brzeska.
Kultura ma różny wymiar. Świecki i religijny. W wielu przypadkach oba te wymiary łączą się i przeplatają ze sobą. Najważniejszym jest, aby umieć wszystko scalić w jedną, stojącą na wysokim poziomie całość. Tak właśnie jest w przypadku tego konkursu. To jeszcze jeden przyczynek do radości dla organizatorów i nas, widzów uczestniczących w tym wydarzeniu.

Laureaci i wyróżnieni w VII Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek „O Muszlę Św. Jakuba” – Brzesko 2012

Kategoria A – przedszkolaki
–    Wyróżnienie: Wesołe Nutki
–    III miejsce: Mali Kolędnicy
–    II miejsce: Przedszkolne Nutki
–    II miejsce: Śpiewające Nutki
–    I miejsce: Promyczki Mądrości

Kategoria B – dzieci młodsze (klasa I-III; tylko soliści)
–    III miejsce ex equo: Marysia Mikołajek
–    III miejsce ex equo: Gabriela Solińska
–    II miejsce: Kinga Gurgul
–    I miejsce: Alicja Rega

Kategoria C – dzieci starsze ( klasa IV – VI: soliści)
–    III miejsce: Agnieszka Pytka
–    II miejsce: Karolina Mocię
–    I miejsce: Mariola Duda

Kategoria D – dzieci starsze (klasa IV-VI; zespoły)
–    Wyróżnienie: Fantazja
–    III miejsce: Wiktoria Rechul i Klaudia Kozioł
Jury nie przyznało nagrody za I i II miejsce

Kategoria E – młodzież szkół gimnazjalnych (soliści)
–    III miejsce: Sara Widła
–    II miejsce: Małgorzata Nawrot
–    I miejsce: Zuzanna Magiera Kategoria

Kategoria F – młodzież szkół gimnazjalnych (zespoły)
–    Wyróżnienie: Dominika Ciuruś i Gabriela Półtorak
W tej kategorii jury przyznało tylko wyróżnienie

Kategoria G – młodzież szkół ponadgimnazjalnych (soliści)
–    Wyróżnienie pozaregulaminowe: Natalia Drużkowska
–    III miejsce ex equo: Katarzyna Szlachta III miejsce ex equo: Ewa Wiśniowska
–    II miejsce: Gabriela Magiera
–    I miejsce: Tomasz Mika

Kategoria H – młodzież szkół ponadgimnazjalnych (zespoły)
–    Wyróżnienie: Schola GAUDIUM
–    III miejsce: Adsumus
–    II miejsce: Marakas
–    I miejsce: Schola „Bliżej nieba”

Grand Prix VII Powiatowego Konkursu Kolęd i pastorałek „O Muszlę św. Jakuba – Brzesko 2012” zdobyła Alicja Rega z Łysej Góry.

IB

Foto-Olczak

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”