Don't Miss
Home » Kultura » Narodowe Czytanie „Lalki” w Brzesku / zdjęcia

Narodowe Czytanie „Lalki” w Brzesku / zdjęcia

DSC_0668Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku, we współpracy z panią Agatą Podłęcką, jak co roku włączyła się w akcję Narodowego Czytania, objętą honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. 5 września, w godzinach 11.00-15.00, w budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Biblioteczne można było powrócić do losów Izabeli Łęckiej i Stanisława Wokulskiego oraz wspomnień starego subiekta. Nie zabrakło momentów zadumy, nostalgii, ale też radości, której dostarczyli studenci wynajmujący mieszkanie u baronowej Krzeszowskiej.

Fragmenty „Lalki” czytali m.in. przedstawiciele władz miasta i lokalnego środowiska, aktorzy wywodzący się z Brzeska i wszyscy chętni uczestnicy akcji. Narodowe Czytanie rozpoczęło się od kilku słów wstępu dyrektor PiMBP Marii Marek oraz współorganizatorki pani Agaty Podłęckiej, a w klimat epoki wprowadziła wszystkich młodzież z grupy teatralnej „STONOGA”, działającej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Brzesku.

Wśród czytających znaleźli się: Grzegorz Wawryka (burmistrz Brzeska), Edward Dobrzański (aktor teatralny i filmowy), Magdalena Nagięć (dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie), Zuzanna Peters-Musiał (organizatorka Salonu Literackiego „Petersówka”), Beata Wieczorek (przedstawicielka Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie), Urszula Białka (dyrektor PSP nr 2 w Brzesku), Dorota Wójcik (dyrektor PSP nr 3 w Brzesku), Marię Góra (dyrektor ZSP nr 1 w Brzesku), Maria Marek (dyrektor PiMBP w Brzesku), Agata Podłęcka (poetka, polonistka z PSP nr 2 w Brzesku), ks. Radosław Olejarz (parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku), Ewa Łupińską-Toroń (nauczyciel z PSP nr 2 w Brzesku, prowadzącą grupę teatralną GRUPA 25+ przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku), Katarzyna Pacewicz-Pyrek (mieszkanka Brzeska, aktywnie działającą na rzecz społeczności lokalnej), Krzysztof Bogusz (pracownik Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, radny miejski), Franciszek Podłęcki (przedstawiciela młodzieży, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzesku) oraz Shivakumar Shekar, dzięki któremu Narodowe Czytanie w Brzesku przybrało charakter międzynarodowy.

Historyczne stroje, scenografia oraz muzyka z serialu telewizyjnego „Lalka” przybliżyły uczestnikom klimat 19-wiecznej Warszawy. Dodatkowo w czasie akcji wszyscy chętni mieli możliwość pieczętowania własnych dzieł „Lalki” okolicznościową pieczęcią, otrzymaną przez Brzeską Bibliotekę z Kancelarii Prezydenta RP.

Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które aktywnie włączyły się w przygotowanie akcji. W tym miejscu składamy wyrazy wdzięczności: Agacie Podłeckiej za współorganizację wydarzenia, Zuzannie Peters-Musiał za udostępnienie mebli z epoki, Krzysztofowi Boguszowi za wypożyczenie strojów z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Ewie Łupińskiej-Toroń za udostępnienie dekoracji.

Galeria zdjęć <==

==

PiMBP Brzesko