Don't Miss
Home » Kultura » Noc Muzeów na Zamku w Dębnie / 18 maja 2019 r.

Noc Muzeów na Zamku w Dębnie / 18 maja 2019 r.

Już za niespełna tydzień kolejna – czternasta edycja Międzynarodowej Nocy Muzeów. Jak co roku w okolicznych muzeach przygotowano wiele atrakcji. Swoje podwoje w ramach Nocy Muzeów otwiera również Zamek w Dębnie. Oprócz otwartego zwiedzania wszystkich komnat zamkowych, będzie też wiele inscenizacji i historyczna gra teatralna.  Muzealnicy z dębińskiego zamku razem z partnerami tego projektu zadbali o atrakcyjną oprawę tego wieczoru. Wstęp do obiektów będzie tradycyjnie bezpłatny.

Międzynarodowa Noc Muzeów organizowana w Europie od 1997 roku (pierwsza edycja odbyła się w Berlinie) przyciąga prawdziwe tłumy mieszkańców europejskich miast. Nie inaczej jest w Tarnowie i Dębnie, gdzie rokrocznie notujemy kilka tysięcy fanów nocnego zwiedzania obiektów muzealnych. Dodatkowe atrakcje przygotowane przez oddziały muzealne, uatrakcyjnią codzienną ofertę obiektów tarnowskiego Muzeum Okręgowego.

Program – Zamek w Dębnie

Czynne od 18:00 do 24:00 / Muzeum Zamek w Dębnie, Dębno 189

„W co się bawić, czyli gry i zabawy naszych dziadów i pradziadów” – teatralno-muzyczne opowieści o zamiłowaniu naszych przodków do różnego typu rozrywek, gier i zabaw. Podczas spaceru po zamkowych komnatach zaprosimy publiczność do „Żydowskiej Karczmy” która była dla wsi swoistym „domen kultury”. Przedstawimy zabawy towarzyszące zmieniającym się porom roku, a związane z tradycją i obrzędowością ludową. Przybliżymy klimat zabawy panujący w XIX-wiecznych salonach i salach balowych. Opowiemy o zamiłowaniu naszych przodków do gier hazardowych (karty, szachy, warcaby, kości). W kolejnych dwóch salach widzowie zobaczą „Żywe Obrazy”- ulubioną formę zabawy w kręgach arystokracji.

O XIV Nocy Muzeów w Tarnowie pisaliśmy szerzej w artykule: Międzynarodowa Noc Muzeów w Tarnowie <==

Muzeum Tarnów / IB