Noc – jak każda inna noc? Nie tak do końca… To jedyna taka noc w roku – zarówno dla tłumów zwiedzających, jak i muzealników którzy tego wieczoru otwierają drzwi swoich instytucji szeroko i na dłużej niż zwykle. Noc Muzeów ma coraz więcej zwolenników – także w powiecie brzeskim.
Miłośnicy historii mieli okazję odwiedzić po raz drugi Zamek w Dębnie. Zwiedzających przyciągnęły nie tylko otwarte do godz. 24.00 podwoje zamku z jego ekspozycjami, ale również program artystyczny, który towarzyszył wydarzeniu.
Pomimo niestabilnej pogody i stosunkowo skromnej kampanii informacyjnej setki amatorów nocnego zwiedzania przybyły na zamek w Dębnie. Co ciekawe niektórzy z odwiedzających zorganizowali w tym dniu prawdziwe “rajdy muzealne” odwiedzając ekspozycje w Krakowie, Tarnowie i Dębnie.
Imprezę zainaugurował koncert uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Brzesku. Do północy co kilkanaście minut na zwiedzanie zamku pod okiem przewodnika wyruszały kilkudziesięcioosobowe grupy turystów. Na swojej drodze przez sale i zamkowe krużganki napotykali młodych ludzi z grupy teatralnej działającej przy Parafii Miłosierdzia w Brzesku, którzy prezentowali niewielkie inscenizacje na podstawie pamiętnika Ludwika Dębickiego. Na zakończenie wędrówki w zamkowych piwnicach turyści byli świadkami inscenizacji strasznych wydarzeń z okresu rabacji galicyjskiej.
– Zwiedzający oprócz możliwości zobaczenia zamkowych komnat będą mogli poznać także losy osób związanych z tym obiektem. Zwiedzający przeniosą się w czasie i będą mogli zobaczyć wydarzenia związane wielkimi narodowymi zrywami powstaniem listopadowym i styczniowym – podkreślała Krystyna Gurgul, dyrektor Muzeum Zamek w Dębie.
Dodatkową atrakcją szczególnie dla młodzieży była przygotowana przez Fundację Timszel gra terenowa obejmująca swoją tematyką zagadnienia historię dębińskiego Zamku, regionu i Polski w XIX wieku.
Projekt „Noc Muzeów” został zrealizowany przy wsparciu Gminy Dębno.
NOC MUZEÓW – krótka historia
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności. Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 r. – pierwszy był Poznań. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystąpiło więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się ze strony fanów Nocy Muzeów bardzo dużym zainteresowaniem.
–
IB
Fot. Maciej Mazur IB