Don't Miss
Home » Kultura » Nowe Muzeum już po przecięciu wstęgi

Nowe Muzeum już po przecięciu wstęgi

Muzeum Regionalne w Brzesku zostało oficjalnie otwarte. Placówka zaprasza wszystkich mieszkańców i osoby zainteresowane od najbliższego piątku, kiedy to rozpoczynają się Dni Brzeska. Ekspozycję muzealną można będzie odwiedzać za darmo.

W piątek 23 czerwca Muzeum Regionalne będzie otwarte w godz. od 9ej  do 14ej, w sobotę 24 czerwca od 10ej do 16ej, a w niedzielę 25 czerwca od 14ej do 17ej.  W ostatnim tygodniu czerwca zainteresowani są zaproszeni od poniedziałku do piątku w godz. od 9ej do 16ej.  Wiadomo też, że muzealne ekspozycje będą dostępne także w soboty i niedziele pod warunkiem, że będą je chciały obejrzeć grupy zwiedzających, a zapowiedź napłynie przynajmniej cztery dni przed planowanym otworzeniem drzwi placówki. W tej sprawie należy telefonować pod numer 14 68 496 61. Przy zwiedzaniu liczebność grup – ze względu na wielkość pomieszczeń – będzie ograniczona do 15, 20 osób. Harmonogram pracy na wakacje zostanie ustalony w najbliższym czasie.

W muzealnych gablotach znalazły się eksponaty związane z miastem i regionem. W wyposażeniu pomieszczeń na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicyKościuszki 2 skorzystano z pomocy oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Dworu w Dołędze, skąd wypożyczono meble. Ponadto w nowym muzeum można oglądać prace brzeskiego artysty grafika i satyryka Zbigniewa „Bruno” Szulca, przekazane przez Jerzego Kansego oraz prace plastyczne Jerzego Petersa – aktora i malarza, przyjaciela Jana Pawła II. Prezentowany jest także imponujący zbiór 300 busoli Jana Bezarda, właściciela majątku w Przyborowie. Jako oficer austriacki przed wybuchem pierwszej wojny światowej opracował on uniwersalny nawigacyjny przyrząd polowy, który był  następnie udoskonalany. Całość konstrukcji była niezwykle solidna, dlatego busole tego typu były powszechnie używane do końca drugiej wojny światowej. W niektórych krajach – np. w armii węgierskiej – pozostawały w użyciu niemal do końca XX wieku. Sam Bezard pochodził z rodziny o austriackich i francuskich korzeniach, ale po I wojnie wybrał polskie obywatelstwo. Jego patent konstrukcyjny okazał się na tyle solidny, że zastąpił go dopiero GPS. Prezentowane w Brzesku zbiory udostępniła Fundacja im. Tadeusza Kościuszki.  W brzeskim Muzeum zainstalowano także stanowisko multimedialne, wyposażone w materiały ikonograficzne na temat zabytków ziemi brzeskiej oraz w elementy audioprzewodnika po tym terenie. Część materiałów za pośrednictwem kodów QR można będzie pobrać na urządzenia mobilne.  Jak zapowiada dyrektor MOK w Brzesku Małgorzata Cuber w przyszłości ma być  więcej materiałów multimedialnych, prezentujących w ciekawy sposób przeszłość regionu. Planowane są także wykorzystanie położenia placówki w kamienicy przylegającej do rynku np. organizacja koncertów na muzealnym balkonie, otwartym na centralny plac miasta.

MK

Fot. Bogusław Hajduk