Don't Miss
Home » Kultura » Nowe publikacje regionalne iwkowskiej biblioteki / zdjęcia

Nowe publikacje regionalne iwkowskiej biblioteki / zdjęcia

IMG_4871-nW sobotę 17 maja w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Iwkowej odbyło się uroczyste podsumowanie projektu pod nazwą Śladami rodów osiadłych na prastarych iwkowskich rolach – wydanie dwóch publikacji książkowych związanych z historią iwkowskich ról i zorganizowanie imprezy promocyjnej realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Iwkowej i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – LEADER z zakresu „małych projektów” w ramach „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Ewenementem na skalę kraju jest to, że do dnia dzisiejszego zachowały się i nadal funkcjonują w codziennym użyciu mieszkańców Iwkowej nazwy dawnych łanów kmiecych, na których gospodarują potomkowie niektórych starych rodów. W 2006 roku z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Rady Sołeckiej role te zostały w całej miejscowości oznakowane drewnianymi tablicami zawierającymi nazwę każdej z nich, stając się dzięki temu topograficznymi wyznacznikami poszczególnych rejonów wsi i turystyczną atrakcją.

Po raz pierwszy o podziale Iwkowej na role napisał w swej pracy Dzieje Iwkowej 1325-1960 śp. ks. Jan Piechota – znakomity historyk i pisarz – Iwkowski Kolberg.

Wydane przez bibliotekę publikacje mają być dopełnieniem rozpoczętej 9 lat temu inicjatywy przywrócenia pamięci historycznym iwkowskim rolom oraz przyczyniać się do wzbogacenia naszej wiedzy o tym niezwykłym fenomenie kultury i tradycji.

Pomimo niesprzyjającej pogody na promocję wydanych przez bibliotekę książek licznie przybyli zaproszeni goście, których powitali pan Bogusław Kamiński – wójt gminy Iwkowa i pani Bernadeta Klimek – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Iwkowej.

W spotkaniu udział wzięli: pan Kazimierz Brzyk – przewodniczący Rady Powiatu, pan Tomasz Koprowski – przewodniczący Rady Gminy Iwkowa pani Katarzyna Jasnos – prezes Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” , ksiądz Stanisław Tokarski – dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, pani Renata Wielgosz – instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku oraz radni gminy Iwkowa.

Sołtysów reprezentowała pani Zofia Szewczyk – sołtys wsi Dobrociesz, a lokalne czasopismo Echo znad Beli – pan Andrzej Maciaś.

Wśród przybyłych na uroczystość osób nie zabrakło przedstawicieli i pracowników miejscowej kultury i oświaty w tym emerytowanych iwkowskich bibliotekarzy. Warto tu wspomnieć o pani Zofii Serafin – osobie wielce zasłużonej dla iwkowskiej kultury.

Wśród osób zgromadzonych w Sali GOK-u znaleźli się również właściciele archiwalnych i współczesnych fotografii zamieszczonych w jednej z książek, między innymi Adam Gutowicz – fotograf, którego zdjęcia ukazują piękno współczesnej Iwkowej, Bogusława i Bronisław Turkowie z synową Anną – przedstawiciele rodu Turków mieszkającego na Roli Turkowskiej już od XVI wieku i pani Irena Repetowska – spadkobierczyni słynnego w Iwkowej rodu Szczepańskich – karczmarzy i pisarzy gromadzkich z Roli Głąbowskiej.

Pani kierownik podziękowała wszystkim za współpracę, także tym, którzy z różnych przyczyn nie mogli świętować tego wydarzenia: pani Bernadecie Odrzywolskiej – za prace redakcyjne przy książce Iwkowskie role… i panu Stanisławowi Grzymkowi za piękne teksty wzbogacającę tę książkę.

Głównymi bohaterami uroczystego podsumowania projektu byli autorzy wydanych książek pan Stefan Szot i pan Rafał Kurzydło, którzy przybyli na spotkanie w towarzystwieswoich rodzin.

Stefan Szot oprócz tego, że od wielu lat jest sołtysem wsi Iwkowa jest także autorem wielu artykułów z zakresu historii lokalnej oraz wydanych drukiem książek, m.in. Iwkowskie kuseryje.

W najnowszej publikacji pt. Dzieje gminy Iwkowa: Iwkowskie role. Od Roli Bodkowskiej do Roli Zięciowskiej, pan Szot spisał dzieje rodów i prastarych iwkowskich ról.

Podstawę stanowiły zapisy sporządzone w Księdze Sądowej wsi Iwkowej w latach 1581-1809 oraz Dzieje Iwkowej 1325-1960 ks. Jana Piechoty. Publikacja, o której mowa, została wzbogacona przez wydawcę o dodatkowe teksty autorstwa m.in. Stanisława Grzymka i ks. Jana Piechoty, archiwalne i współczesne fotografie oraz rysunki Zbigniewa Klimka związane z tematem iwkowskich ról. Do książki dołączono płytę, którą zrealizowali Bernadeta i Zbigniew Klimkowie; głosu do czytanego tekstu użyczył Jerzy Serafin, a archiwalne nagrania filmowe udostępnili Ryszard Kociołek i rodzina Serafinów.

Pozycja ta jest kontynuacją wydanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w 2011 r. albumu pt. Dzieje gminy Iwkowa fotografią malowane.  

Rafał Kurzydło, który opracował i wstępem opatrzył drugą z publikacji pt. Rejestr zapisów gruntowych wsi Iwkowa 1804 – 1876 jest absolwentem Wydziału Humanistycznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie, w którego dorobku znalazły się także takie prace jak: Językowy obraz świata w dziewiętnastowiecznych opowiadaniach ludowych z Iwkowej ; Obraz społeczności XIX-wiecznej wsi małopolskiej na podstawie Gawęd i Komedyj iwkowskich; Nazwy własne dawnych ról w mikrotoponimii wsi Iwkowa.

Rejestr zapisów gruntowych wsi Iwkowa 1804 – 1876 mimo, iż jest to dokument typowo prawniczy zawierający, m. in. testamenty, zapisy, umowy, wyroki sądów stanowi również ciekawy materiał źródłowy, dzięki któremu możemy bliżej poznać realia społeczne, obyczajowe i gospodarcze ówczesnej Iwkowej. Jest on zarazem kontynuacją – wspomnianej już wcześniej –Księgi Sądowej wsi Iwkowej. W obydwu tych źródłach wielokrotnie pojawiają się nazwy iwkowskich ról. Zgodę na opublikowanie tego dokumentu udzieliła Wydawcy Biblioteka Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Warto dodać w tym miejscu, że spełniło się marzenie ks. Piechoty , który uważał że rękopis ten zasługuje na wydanie go drukiem.

Po zaprezentowaniu przez autorów swoich dzieł nastąpiła część artystyczna. Młodzież gimnazjalna przedstawiła wybrane fragmenty Rejestru zapisów gruntowych… przenosząc nas w czasy dziewiętnastowieczne, gdzie wielu mieszkańców naszej wsi podpisywało się znakiem krzyża.  

Następnie odbyła się premiera filmu ukazującego piękno iwkowskiej przyrody i kultury duchowej i materialnej – widzowie nie kryli emocji.

Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany moment przekazania uczestnikom imprezy wydanych publikacji, którzy z ogromnym przejęciem brali książki do ręki rozpoznając siebie i swoich bliskich na zdjęciach tam zamieszczonych.

– Ta mała dziewczynka, to jestem ja – powiedziała, mieszkająca w Rybniku pani Bronisława Caputa.

Rozgorzałe dyskusje Iwkowian – bohaterów tego niezwykłego dnia – przeniosły się do piwnic GOK-u, gdzie przygotowany był poczęstunek, na który serdecznie zaprosiła wszystkich kierownik biblioteki.

Imprezie towarzyszyła przygotowana przez iwkowskich bibliotekarzy bogata w treść piękna wystawa.

GBP w Iwkowej