Nie przegap
Strona główna » Sport » OKS i Tarnovia z karami za sobotnią bijatykę na stadionie

OKS i Tarnovia z karami za sobotnią bijatykę na stadionie

W czwartek 21 marca 2019 r. Wydział Dyscypliny Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Tarnowie wydał komunikat #16 w sprawie zdarzeń i przewinień ze strony klubów sportowych OKS Okocimski Brzesko oraz Tarnovia Tarnów do jakich doszło w w sobotę 16 marca 2019 r. podczas przerwanego meczu na stadionie przy Okocimskiej 34 w Brzesku.

OKS Okocimski Brzesko

Po rozpoznania sprawy w przedmiocie naruszenia bezpieczeństwa i porządku na obiekcie piłkarskim Okocimski Brzesko otrzymał karę pieniężną w wysokości 800 zł (osiemset złotych). Karę nałożono na podstawie Art. 64 § 1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN w związku z art. 68 § 3 oraz art. 68 § 5 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN w zw. z Art. 2 § 1 pkt 10.1 – za brak należytego porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przed, w czasie lub po zawodach.

Dodatkowo nałożono kary, które dotyczą bezpośrednio kibiców – są to:

Rozgrywanie 2 meczów bez udziału publiczności – zakaz wstępu publiczności na stadion. Karę nałożono na podstawie Art. 64 § 1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN w związku z art. 66 § 1 i art. 68 § 3 oraz art. 68 § 5 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN – za brak należytego porządku na stadionie przed, w czasie lub po zawodach oraz za rażące naruszenie regulaminu obiektu sportowego Okocimski Brzesko przed, w trakcie lub bezpośrednio po meczu piłki nożnej przez Klub oraz kibiców Okocimski Brzesko, wymierzono karę rozgrywania meczów jako gospodarz bez udziału publiczności. Kara dotyczy zawodów wyznaczonych według terminarza rozgrywek, jako 17 kolejka: Okocimski Brzesko – Glinik Gorlice oraz jako 19 kolejka: Okocimski Brzesko – Sandecja II Nowy Sącz. 

Zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców drużyny Okocimski Brzesko na mecze piłkarskie do dnia 30 czerwca 2019 r. Karę nałożono na podstawie Art. 64 § 1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN w związku z art. 67 § 1 i art. 68 § 3 oraz art. 68 § 5 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN – za brak należytego porządku na stadionie przed, w czasie lub po zawodach oraz za prezentowanie treści o charakterze pogardliwym, rażąco nieetycznym, pochwalających przemoc, odwołujących się do zbrodniczych ideologii, treści o charakterze dyskryminacyjnym, w szczególności odnoszących się do rasy, koloru skóry, języka, religii bądź pochodzenia, za wznoszenie okrzyków lub popełnienie innego aktu o takim charakterze w czasie, bezpośrednio przed lub po meczu przez kibiców Okocimski Brzesko, wymierzono karę zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców drużyny Okocimski Brzesko na mecze piłkarskie do dnia 30 czerwca 2019 r. Klub Okocimski Brzesko przyznał się do zarzucanych przewinień dyscyplinarnego, wnosząc o zastosowanie powyższej kary. W wymiarze kary uwzględniono stanowisko Klubu.

Tarnovia Tarnów

Po rozpoznania sprawy w przedmiocie naruszenia bezpieczeństwa i porządku na obiekcie piłkarskim klub Tarnovia Tarnów otrzymał karę w postaci zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców drużyny Tarnovia Tarnów na mecze piłkarskie do dnia 30 czerwca 2019 r. Karę nałożono na podstawie Art. 64 (1) i art. 67 § 1 art. w zw. z art.68 § 2 oraz art. 68 § 5 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN – za brak porządku lub bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców Tarnovi Tarnów na mecz piłkarski oraz za prezentowanie treści o charakterze pogardliwym, rażąco nieetycznym, pochwalających przemoc, odwołujących się do zbrodniczych ideologii, treści o charakterze dyskryminacyjnym, w szczególności odnoszących się do rasy, koloru skóry, języka, religii bądź pochodzenia, za wznoszenie okrzyków lub popełnienie innego aktu o takim charakterze w czasie, bezpośrednio przed lub po meczu przez kibiców Tarnovia Tarnów.
Klub Tarnovia Tarnów przyznał się do zarzucanego przewinienia dyscyplinarnego, wnosząc o zastosowanie powyższej kary. W wymiarze kary uwzględniono
stanowisko Klubu.

Wydział Dyscypliny Tarnowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej obradował w składzie: Przewodniczący – Władysław Witek, Sekretarz – Jan Świątek, Członek – Paweł Gądek, Członek – Jarosław Wroński, Członek – Bolesław Dziedzina.

 

W ocenie wielu osób decyzja tarnowskiego Wydziału Dyscypliny Okręgowego Związku Piłki Nożnej była zbyt łagodna – szczególnie w przypadku symbolicznej kary finansowej. Z drugiej jednak strony padają też argumenty – dlaczego karać klub sportowy za agresywne zachowanie kibiców?  

Całe zdarzenie było na pewno niekomfortowe dla zawodników obu klubów. Ich bardziej interesował sportowy wymiar spotkania, a nie wzajemne niesnaski kibiców obu drużyn. 

– Początek spotkania był w naszym wykonaniu trochę bojaźliwy. Popełniliśmy dwa błędy, po których straciliśmy dwie bramki. Myślę, że gdybyśmy nie faulowali to drużyna Tarnovii nie zdobyła by gola. Uważam, że przy rzucie wolna sędzia zbyt pochopnie zareagował. To nasz zawodnik zabrał piłkę i była faulowany, a nie na odwrót. Mogliśmy się jednak lepiej ustawić do tego fragmentu gry i zapobiec utracie gola. Po drugiej straconej bramce zaczęliśmy grać swoją piłkę. Nasza gra wyglądał lepiej i myślę, że nie skończyłoby się tak, że to spotkanie byśmy przegrali. Niestety zachowanie kibiców spowodowało, że nie dane nam było dokończyć spotkania i wywalczenia trzech punktów.

Powiedzmy sobie szczerze, że na stadion przychodzą rodziny z małymi dziećmi i taka sytuacja nie powinna miała mieć miejsce. Dziś mieliśmy okazję zagrać dla większej ilości kibiców jednak nie tak to miało wyglądać. Teraz czekamy co dalej. My walczymy o każdy punkt, a po tym meczu obawiam się że może się to dla nas źle skończyć. – mówił po meczu Mateusz Wawryka (zawodnik CANPACK Okocimski Brzesko). 

Przypomnijmy:

W trakcie meczu jaki został rozegrany w sobotę 16 marca 2019 r. pomiędzy drużynami Okocimski Brzesko – MKS Tarnovia Tarnów na stadionie przy Okocimskiej 34 w Brzesku doszło do konfrontacji kibiców obu drużyn. W 36 minucie spotkanie zostało przerwane z powodu wtargnięcia kibiców na murawę. Musiała interweniować Policja. W celu ostudzenia emocji Policja musiała użyć armatki wodnej, którą ściągnięto z racji tego że mecz traktowano jako wydarzenie podwyższonego ryzyka. Kibice obu stron użyli środków pirotechnicznych. Doszło tez do podpalenia klubowych szalików. Dla przywrócenia porządku publicznego policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego, w tym siły fizycznej, pałek służbowych, gazu łzawiącego i miotacza wody. W efekcie podjętych przez Policję działań wylegitymowano ponad 200 osób, zatrzymano 6 osób, z czego 5 już w sobotę usłyszało zarzuty udziału w bójce. Policjantów z Brzeska wspierały Oddziały Prewencji z Krakowa oraz Nieetatowe Pododdziały Policji z Tarnowa i Limanowej.

Pisaliśmy o tym szerzej:

Przerwany mecz OKS Okocimski Brzesko – MKS Tarnovia / Starcia z Policją – zdjęcia i video <==

Policjanci zapobiegli dalszej eskalacji chuligaństwa na stadionie w Brzesku <==

IB / TOZPN

foto: Polska Scena Kibicowska

1 komentarz

  1. jacek kiełb

    Regulamin jest nieubłagany. Jeśli kibice obu drużyn znajda się na murawie to karą musi być obustronny walkower. Nie ma innej mozliwości w tym przypadku.