Don't Miss
Home » Religia » Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości do Szczepanowa / zdjęcia

Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości do Szczepanowa / zdjęcia

2013-09-29 Szczepanow 0097W ostatni weekend września do Szczepanowa przybyła diecezjalna pielgrzymka apostolatu trzeźwości.

4 października 1981 r. Ordynariusz diecezji tarnowskiej Ks. Bp Jerzy Ablewicz na diecezjalnej uroczystości Apostolstwa Trzeźwości odbywającej się w Szczepanowie ogłosił drugi odpust ku czci Św.. Stanisława, upamiętniający fakt przeniesienia jego relikwii z grobu przy kościele św. Michała do grobu w Katedrze na Wawelu w 1088 r. Jest on obchodzony w ostatnią niedzielę września, jako uroczystość diecezjalnego Apostolatu Trzeźwości, którego Św. Stanisław jest patronem.

W Polsce istnieje nadal ogromny problem związany z nadużywaniem alkoholu. Wg Ministerstwa Zdrowia każdy mieszkaniec Polski, wliczając w to starców i niemowlaki, pije rocznie średnio 9,25 litra czystego spirytusu. Gdyby doliczyć do tego nierejestrowane spożycie bimbru, wskaźnik poszybowałby w okolice 11 litrów. W ostatnich kilkunastu latach nieznacznie wyższe spożycie było tylko w 2008 roku. Konsekwencje są przeogromne – cztery miliony uzależnionych. Alkohol jest produktem niemalże pierwszej potrzeby. Jest powszechnie dostępny. Niepokojąco wzrasta w ostatnim okresie spożycie alkoholu u młodych. Aż 7 procent nastolatków regularnie sięga po alkohol. Wzrosło też spożycie alkoholu wśród dziewcząt. Badania wykazały, że 1/3 kobiet w ciąży pije alkohol, to jest niesamowite zagrożenie dla życia poczętego, jeszcze nienarodzonego. Polacy nie tylko piją więcej, ale także częściej pod wpływem alkoholu wyrażają agresję. Ze sprawozdania resortu zdrowia wynika, że w 2011 r. nastąpił wzrost udziału nietrzeźwych wśród osób popełniających wiele rodzajów przestępstw, szczególnie zabójstw.

Do sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika przybyli członkowie grup apostolatu trzeźwości z diecezji tarnowskiej. W modlitwie uczestniczyli wierni z dekanatów Nowy Sącz-Zachód, Limanowa, Pilzno, Krynica Zdrój, Tarnów-Zachód, Tarnów-Północ, Nowy Sącz-Centrum, pielgrzymi z parafii w Cerekwi, Okocimia, MBNP z Krynicy Zdroju, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka z Dębicy z parafii św. Jadwigi, ze Szczucina, grupa „Nowe życie” z parafii MBNP w Mielcu, członkowie wspólnoty trzeźwościowej z parafii Wszystkich Świętych w Chorzelowie oraz parafii NMP Królowej Polski z Dobrynina, z klubu abstynentów „Nadzieja” ze Skrzyszowa, młodzież gimnazjalna z Okocimia i Krynicy Zdroju.

Modlitewno – ekspiacyjne czuwanie, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie rozpoczęło się już w sobotę Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00. Poprowadzili je członkowie diecezjalnych Grup Apostolstwa Trzeźwości z Diecezji.

Pielgrzymi podczas niedzielnego spotkania modlitewnego uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, po nim we Mszy św., której przewodniczył ks. Zbigniew Pietruszka, moderator Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– Trzeba swoim życiem dawać przykład odpowiedzialności za ład moralny. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy są na czele, którzy odpowiadają za kształt naszego życia społecznego, politycznego i religijnego. Czy polityka, którego główną racją bytu jest walka o zalegalizowanie miękkich narkotyków, można uznać za odpowiedzialnego za naród? Czy burmistrza, wójta, radnego, zabiegającego o otwarcie kolejnego punktu sprzedaży alkoholu, miejsca hazardu czy nawet rozpusty, można uznać za troskliwego gospodarza? Czy kapłana, który nie dostrzega problemów, także alkoholowych, swoich parafian, można uznać za dobrego duszpasterza? Biada wszystkim beztroskim w Polsce, co nie przejmują się upadkiem obyczajów – mówił w homilii ks. Pietruszka.

W pielgrzymce wzięli udział uczestnicy warsztatów dla młodzieżowych liderów trzeźwości, które zorganizował Wydział Duszpasterstwa Trzeźwości tarnowskiej kurii diecezjalnej.

Uroczysta suma odpustowa o godz. 11.oo, była transmitowana przez Diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Galeria zdjęć <==

Tarnowski Gość Niedzielny / bazylikaszczepanow.pl

Foto: Olczak