Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkół w Borzęcinie zapraszają do udziału w XI Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Barana, który odbędzie się w środę 9 grudnia 2015r. o godzinie 10:00 w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie. – Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich województwa małopolskiego. Cieszy się dużym zainteresowaniem, w ubiegłym roku zgłosiło się 71 uczniów z 40 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego – mówi Piotr Kania z GOK Borzęcin.
Recytującym wiersze uczniom przysłuchiwało się będzie jury pod przewodnictwem prof. dra hab. Marka Karwali i samego poety Józefa Barana – pochodzącego z Borzęcina, poety, dziennikarza, reportera, autora około trzydziestu książek.
Chętnych należy zgłaszać pisemnie na adres GOK Borzęcin, faxem 14-68-46-013 lub poprzez e-mail: konkurs@borzecin.pl do dnia 3 grudnia 2015r.
Patronat: Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz Starosta Brzeski Andrzej Potępa. Sponsorzy: Krakowski Bank Spółdzielczy, Starostwo Powiatowe w Brzesku.
***
Józef Baran ur. w 1947 roku w Borzęcinie. Poeta, dziennikarz, reporter, autor około trzydziestu książek. Debiutował w 1969 r. na łamach tygodnika „Życie Literackie”. Od tego czasu jego wiersze ukazywały się we wszystkich ważniejszych pismach, od „Tygodnika Powszechnego” począwszy, poprzez „Kulturę” warszawską i paryską, „Poezję”, „Literaturę”, nowojorski „Przegląd Polski”, aż po londyńską „Rzeczpospolitą Kulturalną”. Pierwszy tomik nosił tytuł „Nasze najszczersze rozmowy”, za który w 1975r. autor otrzymał nagrodę im. Andrzeja Bursy. Późniejsze, również nagradzane, to m. in. „W błysku zapałki”, „Dopóki jeszcze”, „Pędy i pęta” i „Dom z otwartymi ścianami”. Warto również wspomnieć o zbiorze esejów „Tragarze wyobraźni” opublikowanym w roku 2006, a także wydanym w tym samym roku tomiku „Taniec z ziemią” czy o polsko-angielskim tomiku poezji „Tylko aż – Only so much” z 2007 roku oraz pamiętnikarskich „Podróżach z tej i nie z tej ziemi” (2010 r.).
Dwie publikacje, które ukazały się w ubiegłym roku to zbiór wierszy pt.: „Borzęcin. Poezja i proza Józefa Barana” zawierająca utwory mówiące o rodzinnej miejscowości poety oraz „Scenopis od wieczności (listy) Baran-Mrożek”, w których poeta odkrywa kulisy trwającej kilka lat korespondencyjnej znajomości ze Sławomirem Mrożkiem. W bieżącym, 2015 roku ukazał się tomik poezji „Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy” wydany przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Tomik zawiera utwory powstałe w latach 2009-2015.
Poezja Józefa Barana tłumaczona była na kilkanaście języków, m.in. angielski, hebrajski, niemiecki, czeski, rosyjski i arabski. Jego twórczość stała się inspiracją dla wielu muzyków. Wiersze poety zostały włączone do programu nauczania języka polskiego w szkole średniej oraz umieszczone na liście tekstów do interpretacji egzaminu maturalnego.
—
ug