Don't Miss
Home » Region » Po tych studiach praca sama szuka absolwentów

Po tych studiach praca sama szuka absolwentów

Fot. P. JarmułaTrwa nabór na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Jedną z 29 dostępnych tu specjalności jest filologia romańska. Tarnowska PWSZ jest jedyną wyższą szkołą zawodową w Polsce, która w swojej ofercie ma tak kompleksową naukę języka francuskiego. Ważniejsze jest jednak co innego – absolwenci filologii romańskiej, bez trudu znajdują pracę w firmach wielu branż, w których kluczową rolę odgrywa znajomość francuskiego.

Z oferty studiów na specjalności filologia romańska skorzystać może każdy maturzysta. Co ciekawe, wcześniejszy kontakt z językiem Moliera nie jest wymagany. Dobrze przygotowana kadra dydaktyków, wśród których są również native speakerzy, potrafi nauczyć tego języka w trakcie trwających sześć semestrów studiów, kończących się egzaminem licencjackim. – Jestem pewna, że osoba, która oczywiście wykaże zaangażowanie, w ciągu trzech lat opanuje francuski w stopniu komunikatywnym – mówi Carine Debarges-Dusza, Francuzka mieszkająca w Polsce od ponad 10 lat, lektorka w Zakładzie Filologii Romańskiej.

Intensywna, efektywna nauka to jedna z korzyści wprowadzenia tzw. „praktycznego profilu kształcenia”. Aby jak najlepiej przygotować absolwentów do wejścia na rynek, pracy program studiów został nasycony zajęciami praktycznymi. Studenci mają też możliwość wyjazdów do europejskich krajów francuskiego obszaru językowego. – Bo francuski to nie tylko Francja, to również: Szwajcaria, Belgia, Luksemburg, ale także Kanada, czy kilka krajów Afrykańskich. Łącznie na Ziemi jest niemal 280 mln ludzi mówiących po francusku, a dodatkowo ponad 125 mln właśnie się go uczy – dodaje  Carine Debarges-Dusza.

Jedną z osób, która już w trakcie nauki umiejętnie korzysta ze znajomości francuskiego jest Ilona Motyka. Studentka II roku zaczęła uczyć się tego języka dopiero w PWSZ, a już teraz bez problemu znalazła wakacyjną pracę we Francji. – Jadę do Nicei, której walorów nie trzeba chyba nikomu reklamować. Będę pracować, ale mam nadzieję, że znajdę czas także na wypoczynek i zwiedzanie – opowiada. – Zdecydowałam się na francuski po tym, jak zauważyłam, że w sieci, czy prasie jest mnóstwo ofert pracy dla osób znających ten język. Pracodawcy mogą cię przeszkolić do różnych zadań, w różnych branżach, ale języka cię nie nauczą – przekonuje.

– Monitorujemy losy naszych absolwentów i prawdą jest, że to praca szuka ich, a nie oni pracę. Przepustką do kariery jest dla nich właśnie dobra znajomość języka francuskiego. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że jest to trzeci język światowego biznesu – mówi Małgorzata Pociecha, zastępca kierownika Zakładu Filologii Romańskiej. – Młodzi ludzie na drugim roku wybierają jedną z dwóch specjalizacji: francuski w administracji i przedsiębiorstwie lub francuski w turystyce i hotelarstwie – dodaje.

Celem zajęć na specjalizacji język francuski w administracji i przedsiębiorstwie jest doskonalenie praktycznej znajomości języka francuskiego używanego w pracy zawodowej oraz przygotowanie do funkcjonowania na rynku pracy w sektorze administracji i w świecie  biznesu.

Student rozwija umiejętność interakcji i formułowania  wypowiedzi ustnych, czytania i analizy tekstów specjalistycznych, przygotowuje się do prowadzenia korespondencji specjalistycznej i dokonywania tłumaczeń. Ma możliwość nabycia umiejętności praktycznych w celu podejmowania działań biznesowych w ramach zajęć Przedsiębiorstwo w praktyce – firma symulacyjna. Zajęcia te prowadzone są w odpowiednio wyposażonej do tego celu sali symulacyjnej.

Wybór specjalizacji język francuski w turystyce i hotelarstwie umożliwia poznanie języka specjalistycznego w zakresie terminologii odpowiadającej branży turystycznej i hotelarskiej. Praktyczna znajomość języka francuskiego doskonalona  jest na zajęciach o regionach turystycznych Francji i Polski , kulturze krajów francuskiego obszaru językowego i sztuce Francji.

Duże znaczenie przypisuje się umiejętnościom komunikacyjnym oraz tłumaczeniom w zakresie turystyki i hotelarstwa. Student ma możliwość nabycia umiejętności praktycznych w zakresie funkcjonowania biura turystycznego w ramach zajęć Biuro turystyczne w praktyce – firma symulacyjna. Zajęcia te prowadzone są w odpowiednio wyposażonej do tego celu sali symulacyjnej.

Warto dodać, że uzupełnieniem „francuskiej” oferty PWSZ są otwierane po raz pierwszy w tym roku studia podyplomowe na specjalności „język francuski w biznesie”, a studenci mogą wybrać także dzienne studia na administracji międzynarodowej i unijnej z językiem francuskim.

Pierwsza tura naboru na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie potrwa jeszcze do 22 lipca. Wszelkie informacje znaleźć można na stronie: kandydat.pwsztar.edu.pl lub pod nr tel. 14 63 16 666.

PWSZ