Don't Miss
Home » Kultura » Podsumowanie Miesiąca Papieskiego w PiMBP w Brzesku

Podsumowanie Miesiąca Papieskiego w PiMBP w Brzesku

W październiku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku po raz ósmy odbyły się obchody Miesiąca Papieskiego poświęconego patronowi Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego – św. Janowi Pawłowi II. W jego ramach przygotowano szereg wydarzeń upamiętniających życie i dzieło Ojca Świętego.

Cykl imprez kulturalnych został zainaugurowany przez wernisaż wystawy „Ufne serca”, która prezentowała zdjęcia autorstwa fotografa watykańskiego Arturo Mari ukazujące niezwykłe relacje między Ojcem Świętym a najmłodszymi na przestrzeni 27 lat jego pontyfikatu. W otwarciu wystawy uczestniczyły dzieci z Publicznego Przedszkola nr 10 z Oddziałem Integracyjnym im. Jana Pawła II w Brzesku, w kolejnych dniach obejrzały ją także grupy z innych placówek.

Następnym wydarzeniem Miesiąca Papieskiego było zaprezentowane dzieciom z brzeskich przedszkoli przedstawienie teatralne poświęcone Papieżowi pt. „Tyle nam po Nim zostało” przygotowane pod kierunkiem Agaty Podłęckiej przez Koło Teatralne Stonoga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku. Rozśpiewany i pełen ciepła spektakl odbył się dokładanie w 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. 17 października miało natomiast miejsce spotkanie z Joanną M. Jurkiewicz, autorką książki pt. „Zwiastunowi z Gór. I Oaza w Rzymie – moje wspomnienia”. Podczas spotkania autorka dzieliła się z uczestnikami wspomnieniami i świadectwem czasu spędzonego z Ojcem Świętym podczas pierwszej Oazy zorganizowanej pod przewodnictwem samego Papieża w Rzymie w 1979 roku i wspólnie z nimi rozważała usłyszane wówczas słowa i przesłanie.

W ramach obchodów Miesiąca Papieskiego w PiMBP w Brzesku 23 października odbyła się także projekcja etiudy filmowej „Hiob” zrealizowanej przez skupiający osoby dotknięte różnego rodzaju niepełnosprawnością zespół teatru „Exit” wraz z towarzyszącą jej wystawą fotograficzną „Diaphanes. Córki i synowie milczenia” autorstwa Kamili Kansy. Uzupełnieniem projekcji była także dyskusja na temat sensu cierpienia, w której uczestniczyli artyści i zaproszeni goście. Zwieńczeniem wydarzeń odbywających się w październiku ku czci Ojca Świętego był koncert „W hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II” zorganizowany wspólnie z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach. Miłośnicy muzyki mieli okazję wysłuchać utworów Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu uczestników XXIX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych.

Jako organizatorzy pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom wydarzeń Miesiąca Papieskiego oraz osobom, które poprzez swoją życzliwość i pomoc przyczyniły się do organizacji tych przedsięwzięć. Dziękujemy Patronom honorowym przygotowanych obchodów: Biskupowi Tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi, Burmistrzowi Brzeska Tomaszowi Latosze, Staroście Brzeskiemu Andrzejowi Potępie oraz Parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku. 

Na koniec dziękujemy także publiczności licznie zgromadzonej na poszczególnych wydarzeniach tegorocznej odsłony Miesiąca Papieskiego. Już teraz zapraszamy do PiMBP w Brzesku na przyszłoroczne obchody.

PiMBP