Don't Miss
Home » Kultura » Poręba Spytkowska stolicą sztuki ludowej w naszym regionie

Poręba Spytkowska stolicą sztuki ludowej w naszym regionie

dsc_1869_800x534W ostatnią niedzielę, tj. dnia 16.10.2016, w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej odbył się VI Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Przegląd Rękodzieła jest fantastycznym sposobem na pokazanie twórczości różnych ludzi, a zwłaszcza tych umiejętności już zanikających, jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka, oraz pokazanie nowszych technik jak decoupage czy technika wstążeczkowa.

Organizatorem Przeglądu jest Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne w Porębie Spytkowskiej, powołane przez członków Koła Gospodyń Wiejskich, Zespołu Pieśni i Tańca  „Porębianie” oraz osób uczestniczących w zajęciach organizowanych przez Świetlicę Wiejską w Porębie Spytkowskiej działającej przy MOK w Brzesku.

Po raz kolejny do Poręby Spytkowskiej zjechali się rękodzielnicy i twórcy z różnych miejscowości, na co dzień działający w stowarzyszeniach, Kołach Gospodyń Wiejskich oraz Świetlicach Wiejskich powiatu brzeskiego.

W tym roku obok organizatorów czyli twórców z Poręby Spytkowskiej, reprezentowali się mieszkańcy miejscowości: Biesiadki, Brzesko, Bucze, Przyborów, Uszew, Zawada Uszewska, Złota. Byli także przedstawiciele Sądeckiej Organizacji Turystycznej „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami” oraz Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne „Kraków i Okolice”.

Każda z miejscowości przygotowała stoisko (łącznie 10 stoisk) prezentujące prace własne członków organizacji zrzeszającej oraz prace lokalnych twórców. Były więc i przepiękne kwiaty z bibuły, połączone w finezyjne kompozycje, były i flakony ozdabiane techniką decoupage, były i misternie wyplatane makramy ze sznurka, były koronki i haftowane obrazy, były zwierzątka ze wstążeczek a nawet ozdoby świąteczne w różnych technikach (i bombki, i choinki, i pisanki, i króliki)…. Jednym słowem szeroki przegląd twórczości i misternej pracy różnych ludzi, a jakość wykonania tych prac po prostu zadziwiająca. Dodatkowo, każda z prezentowanych miejscowości przygotowała stoisko z kuchnią regionalną. W tym roku królowało proste ale wyśmienite jedzenie, jak pachnący chleb ze smalcem lub pieczonym schabem, ale były też bardziej wyrafinowane jak różnego rodzaju pierogi, kapuśniaczki i oczywiście szarlotka. Nie zabrakło przetworów, soków, i nalewek ziołowych.

Impreza była również podsumowaniem Projektu „Dom Rękodzieła” – serii otwartych warsztatów z bibułkarstwa, decoupage i sznurka przeprowadzonych na Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej w sierpniu i wrześniu.

Imprezę uświetniła również – jak co roku – młodzież Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” prezentująca, tym razem, tańce i przyśpiewki regionu łowickiego, sądeckiego oraz Krakowiaków Wschodnich oraz Grupa Śpiewacza.

Przegląd powoli, ale systematycznie staje się coraz bardziej znaczącym wydarzeniem kulturalnym w okolicy. Nie da się ukryć, że ogromna w tym zasługa Kierowniczki Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej a równocześnie Kierowniczki Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” Pani Marii Karaś, która od kilkunastu lat promuje nie tylko folklor, ale właśnie ogólnie pojętą twórczość ludową. Stara się ocalić od zapomnienia, a w niektórych przypadkach wręcz rewitalizować ginące umiejętności.

Sztuka ludowa, wykształcona w ubiegłych pokoleniach jako spontaniczny ruch artystów ludowych, stanowi nasze naturalne bogactwo kulturowe i jako taka powinna być szanowana i pieczołowicie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Twórcy ludowi, nie uczyli się w żadnych szkołach artystycznych. Ich dzieła są wynikiem wewnętrznej potrzeby wyrażenia się artystycznego – owocem prób i błędów.  Poręba Spytkowska stała się autentyczną stolicą pielęgnacji tej tradycji na naszym terenie.

Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej rozwijany jako skromna inicjatywa ograniczona w zaraniu tylko do twórców z terenu Poręby Spytkowskiej, dzięki determinacji i nieustępliwości pani Marii Karaś z roku na rok coraz bardziej się rozwija, bo okazuje się, że jest takie zapotrzebowanie społeczne. Na imprezę przyjeżdża coraz więcej twórców z innych  miejscowości. Robią to w dużej części jako wyraz uznania dla pani Marii Karaś,  która w środowisku posiada ogromny szacunek i autorytet wypracowany przez lata autentycznego zaangażowania w rozwój i zachowanie kultury ludowej. Nie jest łatwo zorganizować od podstaw intresującą i atrakcyjną imprezę i zapewnić jej kontynuowanie w kolejnych latach, zwłaszcza przy tak niezwykle skromnych środkach jakimi dysponuje pani Maria Karaś. Już choćby tylko ta okoliczność zasługuje na uznanie, co potwierdzi każdy społecznik, który usiłuje coś zrobić w swoim środowisku.

Sam Przegląd nie kończy tego zaangażowania. Można wręcz powiedzieć, że jest to zwieńczenie całorocznej pracy, ponieważ w ciągu odbywają się warsztaty, gdzie chętni mogą się nauczyć ginących już technik ludowej sztuki.

Oczywiście warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych, bynajmniej nie tylko z Poręby Spytkowskiej, organizuje niezmordowana Maria Karaś. Co roku pisze projekty kierowane do gminy i powiatu brzeskiego, aby za te naprawdę bardzo malutkie, wręcz symboliczne pieniądze, zorganizować zajęcia dla przyszłych mistrzów ludowego rękodzieła.

brzesko.info.pl

Fot. Maciej Mazur