Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego publikował dane dotyczące religijności Polaków za rok 2016. W Diecezji tarnowskiej najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie ujanowickim, ropskim i limanowskim, najmniej w dekanatach mieleckich.
W diecezji tarnowskiej 66,9 proc. wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., zaś 25,3 proc. przyjmuje Komunię św. – takie są najnowsze dane statystyczne. Wskaźniki praktyk religijnych opracował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się w niedzielę, 16 października ubiegłego roku.
W przypadku frekwencji nastąpił spadek liczby wiernych o 3,4 proc., natomiast wskaźnik przyjmowania Komunii św. jest wyższy o sześć dziesiątych procenta. Nadal najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – 87,7 proc. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Wysokie wskaźniki są także w dekanacie Ropa – 84,3 proc. i dekanacie Limanowa – 80,8 proc.
– „Różne mogą być przyczyny spadku ilości wiernych w kościołach, ale nie ma osłabienia religijności” – ocenia ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.
Patrząc na dane z minionych lat również odnotowywano wzrosty i spadki frekwencji. Tak było w latach 1995–1999. Wówczas wskaźniki były na poziomie ok. 67–68 proc., po czym w kolejnych latach nastąpił wzrost.
– „Ostatni spadek frekwencji na Mszach św. o ok. 3 proc. nie jest czymś bardzo niepokojącym, ale dla nas duszpasterzy zawsze stanowi to pewien sygnał i przyczynek do głębszej refleksji nad podejmowanymi w konkretnej parafii formami duszpasterstwa, by stale pobudzać religijność i zachęcać ich do angażowania się w życie Kościoła. Ta refleksja na pewno będzie towarzyszyć nam podczas rozpoczynającego się V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
Wpływ na ostatnie liczenie wiernych mogły mieć także m.in. warunki pogodowe, które były wtedy niekorzystne. Nie jest to oczywiście usprawiedliwienie, lecz jeden z zewnętrznych elementów, które także wpływają na ostateczny wynik badań” – dodaje ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.
Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanacie Ujanowice – 41,7 proc., a także w dekanacie Stary Sącz – 32,6 proc. i dekanacie Krynica – 32,5 proc. W tarnowskich parafiach frekwencja na Mszach św. wynosi ok. 55 do 60 proc., a w sądeckich od 60 do 70 proc. Najniższe wskaźniki są w dekanatach mieleckich i wynoszą od 52 do 58 proc.
We współpracy z firmą GIS-Expert Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zaprezentował najnowsze mapy religijności Polaków (dane dotyczą 2015 roku). Po raz pierwszy mapy religijności Polaków zostały utworzone na poziomie poszczególnych parafii. Warto również zwrócić uwagę na dane statystyczne dotyczące osób, które wyemigrowały z parafii.
—
Tarnow.gosc.pl / ISKK / IB