W przedostatni weekend maja, w Szczurowej (pow. Brzeski) po raz 34 obył się Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. J. Cierniaka ,,Krakowski Wianek”.
Do udziału w Przeglądzie zgłosiło się 600 wykonawców z regionu krakowskiego i Pogórza Ciężkowickiego w tym: 11 zespołów regionalnych, 1 grupa regionalna, 28 grup śpiewaczych, 15 śpiewaków ludowych, 7 kapel ludowych, 8 instrumentalistów- muzyków oraz 4 mistrzów i 9 uczniów.
Nad prawidłowym przebiegiem przeglądu czuwała komisja artystyczna w składzie: Aleksandra SZURMIAK – BOGUCKA – etnomuzykolog z Krakowa (przewodnicząca) Wiesława HAZUKA – choreograf z Tarnowa, Jadwiga ADAMCZYK – muzyk z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Benedykt KAFEL – etnograf z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Eliminacje konkursowe trwały trzy dni.
Wśród nagrodzonych znaleźli się:
Porąbcoki z Porąbki Uszewskiej (Kat. Dorośli formy autentyczne)
Kapela Pastuszkowe Granie (Kat. Kapel Młodzieżowych Kapel Ludowych)
Nagroda główna Krakowski Wianek w kat. Instrumentaliści dorośli trafiła do Władysława Niemca z Wróblowic natomiast w kat. Mistrz i Uczeń nagrodę gł. Krakowski Wianek otrzymał Michał Pastuch (heligonka)
Podczas tegorocznej edycji święta folkloru gościnnie wystąpili: Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczurowej, zespół folklorystyczny Scurosko Magierecka oraz Kapela Ludowa Pastuszkowe Granie. W niedzielne popołudnie wystąpił zespół pochodzący z Czech Folklorni Soubor Slezanek Cesky Tesin.
Krakowski Wianek to impreza, która przyczynia się przede wszystkim do ochrony dziedzictwa kulturowego Małopolski oraz integruje region krakowski z zachowaniem różnorodności kulturowej wschodniej i zachodniej jego części. Przegląd stanowi ponadto okazję do doskonalenia warsztatu artystycznego zespołów regionalnych, kapel ludowych i grup śpiewaczych.
Tysiące ludzi, które przybywają na festiwal podczas tych trzech dni jest najlepszym dowodem na to, że tradycja ludowa tych terenów wraca – mówił Wójt Gminy Szczurowa Marian Zalewski. Cieszy również fakt, że na przegląd nie przychodzą tylko seniorzy, ale również młodzież. To znaczy, że folklor i piękna tradycja ludowa przetrwają, a my długo będziemy się nią cieszyć – dodaje.
Tak jak u Indian fajka pokoju, tak muzycka, hulanie i śpiewanie w naszym kraju. Od dawna łączyła pokolenia i jednoczyła skłóconych ludzi. To piękna tradycja! – przekonywał Stanisław Gurgul, choreograf i konferansjer.
Organizatorami wydarzenia byli: Małopolskie Centrum Kultury ,,Sokół”, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu oraz Gmina Szczurowa. Patronat honorowy objął Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Potępa Starosta Brzeski oraz Marian Zalewski – Wójt Gminy Szczurowa.
—
IB
Fot. Maciej Mazur