Sobota 16 lutego była bardzo ważnym dniem w historii Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Łysej Górze. Właśnie tego dnia punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczystość przejęcia tradycji Szkoły Rycerskiej, Korpusu Kadetów II Rzeczypospolitej i Junackich Szkół Kadetów. Ceremonia odbyła się przepięknej scenerii zamku w Dębnie.
W zamkowych murach zgromadzili się kadeci łysogórskiego liceum, władze szkoły oraz zaproszeni goście. Honorowym gościem uroczystości była Księżna Barbara Czartoryska, której przodkowie stali na czele założonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Szkoły Rycerskiej. Podczas ceremonii księżna wręczyła szablę nowemu dowódcy Korpusu Kadetów. Dowódcy kolejnych roczników kadetów otrzymali proporce.
Na uroczystość przybyli również: władze samorządowe gminy Dębno, powiatu brzeskiego, przedstawiciele MON, organizacji kombatanckich, władz szkolnych i nauczyciele.
Historia szkół kadeckich sięga w Polsce XVIII wieku. Ich najważniejszym celem do dzisiaj jest wychowanie młodych ludzi w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, tak, aby byli gotowi oddać za nią nawet życie. Tę tradycję kontynuuje Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze. Jedyna taka szkoła w Polsce. W okresie II Rzeczpospolitej tradycje dawnej Szkoły Rycerskiej przejęli słuchacze Korpusu Kadetów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie. Niektórzy z nich walczyli w 1939 roku, broniąc Lwowa. Wcześniejsi absolwenci szkoły walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Ich marzeniem było, aby dawne tradycje były kontynuowane w wolnej Polsce. Niestety przez długie lata nie było to możliwe. Jeden z proporców przekazali w sobotę przedstawiciele Związku Junackiej Szkoły Kadetów im. Generała Andersa w Londynie.
Wszystkim zebranym za przybycie na uroczystość podziękował dyrektor szkoły Ksiądz Pułkownik Marek Wesołowski. Aktualnie w szkole w Łysej Górze kształci się 39 kadetów.
—
IB
Foto. Bogusław Hajduk