Don't Miss
Home » Kultura » Raz, dwa, trzy… czas książek Katarzyny Ryrych!

Raz, dwa, trzy… czas książek Katarzyny Ryrych!

6 grudnia 2019 r. gościem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku oraz Filii Mokrzyska była znana pisarka tworząca dla dorosłych i młodzieży – Katarzyna Ryrych.

W spotkaniach zorganizowanych w ramach projektu „Raz, dwa, trzy – czas książki i gry!” uczestniczyli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku, natomiast w Mokrzyskach uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej.

Pani Katarzyna Ryrych, poetka, pisarka i malarka zadebiutowała w 1981 roku tomikiem poezji „Zapiski pewnej hipiski”. Od tamtej pory wydała wiele książek dla starszych i młodszych, m.in. „Pamiętnik Babuni”, „Niebajki”, „Wiersze z pazurkiem”, „Philo, kot w drodze” oraz „Siedem sowich piór” – mądre, wzruszające opowiadanie, nominowane do tytułu „Książka Roku 2009” polskiej sekcji IBBY. W II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, w którym „Wyspa mojej siostry” przyniosła jej pierwszą nagrodę, otrzymała także wyróżnienie za książkę „Łopianowe pole”.

Autorka przedstawiła swoją twórczość opowiadając o wybranych utworach poruszających niezwykle trudne problemy, z którymi każdy z nas w różnym stopniu się spotyka, takie jak: choroba, śmierć, przemoc, alkoholizm czy miłość. Głównym tematem jej utworów są także wszelkie przejawy „inności”, tolerancji i empatii. Zaznaczyła, że w swoich książkach pisze prawdę, dokładnie zapoznaje się z tematem, a pierwowzorem bohaterów są osoby, które zna. Podejmuje tematy ważne, potrzebne i bliskie ludziom. Inspiracją do pisania są doświadczenia życiowe, prawdziwe losy ludzi i zwierząt. Historia pewnego chłopca, tak nią poruszyła, że została opisana przez autorkę w ciągu 13 dni, nadała jej tytuł „Król”.

Bohaterowie jej powieści często znajdują się w trudnych momentach swojego życia i muszą szybciej dorosnąć niż ich rówieśnicy. Mówiąc do młodych ludzi o „inności”, wspominała o książce „Wyspa mojej siostry”, dzięki której zbliżamy się do świata osoby niepełnosprawnej. Pani Katarzyna przestrzegała także słuchaczy i uświadamiała, jak ogromną siłę ma Internet i ludzkie słowa, te wypowiedziane wprost i te zapisane w sieci.

Podczas spotkania Pani Katarzyna wspomniała, że otrzymała wiele nagród i wyróżnień, jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nigdy nie otrzyma Orderu Uśmiechu, ponieważ – jak twierdzi – nie pisze wesołych książek. Na koniec spotkania na miłośników kotów, które uwielbia pisarka, czekała nagroda książkowa z autografem. Pozostali uczestnicy, mogli zakupić książki, otrzymać autograf, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i porozmawiać.

Spotkania zrealizowane zostały dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Galeria zdjęć <==

PiMBP w Brzesku