W poniedziałek 14 listopada o godz. 17:00 w Światowym Dniu Cukrzycy w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku będzie można obejrzeć sztukę teatralną zatytułowaną ”Słodki drań”. Przedstawienie było już grane w Brzesku w grudniu ubiegłego roku.
Spotkało się z wielkim uznaniem publiczności oraz licznymi pytaniami czy jest możliwe aby je powtórzyć, ponieważ z przyjemnością można by je jeszcze raz obejrzeć oraz przyprowadzić znajomych, którzy za pierwszym razem nie byli na przedstawieniu. Z tego powodu v-ce Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Latocha, który sprowadził sztukę do Brzeska, wspólnie ze Starostą Andrzejem Potępą, przykładający dużą wagę do zapewnienia mieszkańcom możliwie najlepszej opieki medycznej (co obejmuje również popularyzację wiedzy na temat skutecznych radzenia sobie z różnymi chorobami), zdecydowali, że warto jeszcze raz zaprosić artystów, bo wiedzy przecież nigdy za dużo. Jeżeli jeszcze ta wiedza jest opakowania w tak atrakcyjnej formie, to można ja porównać do wykwintnego dania, przygotowanego i podanego przez mistrzów kuchni z pięciogwiazdkowego hotelu. Nie co dzień trafia się taka okazja, więc warto z niej skorzystać, zwłaszcza że sztukę można obejrzeć całkowicie bezpłatnie.
Tytuł „Słodki drań” lekko kojarzy się ze słowami słynnego przedwojennego szlagieru „Już taki jestem zimny drań” wypromowanego przez Eugeniusza Bodo w 1934r. w filmie „Pieśniarz Warszawy”. Tym razem będzie o cukrzycy.
„Cukrzyca nie zachwyca, ale można z nią żyć”, a jeśli odpowiednio zmienimy swoje nawyki i zadbamy o siebie to może to być dobre życie bez powikłań i umożliwiające realizację swoich życiowych planów. O życiowych i burzliwych perypetiach wybitnego dyrygenta chorego na cukrzycę związanych z chorobą i nie tylko, widzowie dowiedzą się z komediowej sztuki teatralnej „Słodki drań”. To przede wszystkim spektakl edukacyjny, ale pozwala również spojrzeć na chorobę z pewnym dystansem. Na cukrzyce choruje w Polsce kilka milinów ludzi. Prawie każdy zna kogoś, kto zmaga się z tą chorobą. Co prawda choroby się nie wybiera, ale można z nią żyć. Ważne jest również podejście emocjonalne do problemu, nie tylko samego chorego, ale również jego rodziny znajomych. To odpowiednie podejście bierze się przede wszystkim z wiedzy na temat choroby. Sztuka „Słodki drań” pozwala z dystansem spojrzeć na to wyzwanie i w pewnym stopniu oswoić strach.
Jest to nie tylko spektakl edukacyjny, ale również sztuka na wysokim poziome artystycznym, dostarczająca wspaniałej rozrywki i wrażeń artystycznych, grana przez świetnych aktorów:
Jan Jakub Należyty – autor sztuki z piosenkami „Słodki Drań”, znany również jako piosenkarz, aktor, dramaturg, znany m.in. ze spektakli komediowych takich jak: „Andropauza. Męska rzecz”, „Zachcianki, czyli baby blues” czy „Trzy razy łóżko”.
Dariusz Gnatowski – aktor teatralny i filmowy, przez wiele lat związany z krakowskim Teatrem Scena Stu, znany przede wszystkim z roli Arnolda Boczka w serialu Świat według Kiepskich. Od kilkunastu lat choruje na cukrzycę typu II i boryka się z jej powikłaniami. Wykorzystując swoją rozpoznawalność wraz z przyjaciółmi postanowił założyć Fundację „Wstańmy Razem! Aktywna Rehabilitacja”. Na własnej skórze odczuł, że bez odpowiednio prowadzonej fizjoterapii niemożliwym jest wrócić do aktywności zawodowych i swoich pasji. Reżyser i aktor w sztuce „Słodki Drań”
Ewa Romaniak – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Oprócz występów na scenach teatralnych uczestniczy w wielu projektach muzycznych, z których najbardziej znane to 4-częściowy projekt muzyczny pt. “Odyseja Muzyczna”, “Filmowe Love Story” oraz widowisko muzyczne “Romans z szampanem”.W swoim repertuarze ma recital piosenek retro „Powróćmy jak za dawnych lat”.
Agata Woźnicka – z urodzenia łodzianka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Z Dariuszem Gnatowskim po raz pierwszy spotkała się przy wznowieniu „Wariata i Zakonnicy” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, gdzie gra postać Siostry Anny. W kwietniu 2015 r. w krakowskim Teatrze Barakah miała miejsce premiera jej autorskiego projektu pt. „Dali”, który oparty jest głównie o ruch i stanowi rodzaj poszukiwań z pogranicza performance’u.
Andrzej Róg – aktor, piosenkarz i reżyser, twórca spektakli znanych publiczności Krakowa i Tarnowa; artysta kabaretu Loch Camelot.W dorobku teatralnym ma liczne role w krakowskim Teatrze STU, m. in. Dr. Grüna w „Wariacie i zakonnicy” S. I. Witkiewicza w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day) – międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną. W Polsce, za zgodą Federacji, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w rocznicę odkrycia insuliny, tj. 27 czerwca.
—
brzesko.info.pl