Strażacy promują w teledysku zamykanie drzwi. Warto sprawdzić dlaczego ta niewinna z pozoru czynność może kiedyś uratować nam życie. Strażacka inicjatywa społeczna o nazwie cfbt.pl zrealizowała projekt poświęcony bezpieczeństwu pożarowemu w domach.
Zamknij Zanim Zaśniesz, czyli akcja inspirowana kampanią @ULfirefightersafety o nazwie „Close Before You Doze”, to apel do społeczeństwa, aby zamykać na noc drzwi do sypialni przed pójściem spać.
– Co da zamknięcie drzwi? Kto ma w domu szczelne drzwi? W przypadku pożaru czad przedostanie się szparami – każdy powie.
Jak się okazuje zgodnie z badaniami proste zamknięcie drzwi może dać ok. 10-krotnie niższe stężenie czadu wewnątrz pomieszczenia.
Przykładowe wyniki uzyskane podczas jednego z testów w UL FSRI:
– zamknięta sypialnia – 600 ppm (zawroty głowy, wymioty i konwulsje po 45 min wdychania; po 2h trwała śpiączka)
– otwarta sypialnia – 6000 ppm (ból głowy i wymioty po 1–2 min; zgon w niecałe 20 minut)
https://ulfirefightersafety.org/posts/close-before-you-doze-fullscale-test.html
Oczywiście zamknięcie drzwi nie zastępuje czujników. To jeden z elementów zabezpieczeń.
Ta prosta czynność, jak dowodzą m.in. badania realizowane w Instytucie Badań nad Bezpieczeństwem Strażaków UL, pozwala o co najmniej kilkanaście minut wydłużyć czas, w którym utrzymują się w odizolowanym pomieszczeniu warunki do przeżycia. Panuje tam wówczas odpowiednie stężenie tlenu, nie pojawia się groźne dla życia stężenie tlenku węgla, jak również temperatura nie wzrasta do poziomów stanowiących zagrożenie. Jest to czas na obudzenie się i wezwanie pomocy. Jest to też bezcenny czas dla strażaków na ratowanie życia ludzkiego.
– Zamknij Zanim Zaśniesz! To nie kosztuje nic! – apelują strażacy.
Ponadto, eksperci na całym świecie zalecają zakup czujki dymu, a gdzie to zasadne również czujki tlenku węgla (czadu), jak również zakup gaśnicy. Ten niewielki wydatek może ocalić życie i cały dobytek w momencie powstania pożaru. Warto też zastanowić się nad podstawową oraz alternatywną drogą ewakuacji w momencie powstania zagrożenia.
Strażacy poprawiają swoje wyposażenie i wyszkolenie, jednak działają w fazie reakcji, gdy zagrożenie wystąpi. Jedyna droga do zmniejszenia tragicznych statystyk to edukacja społeczna obywateli. Wszystko to po to, aby dbać o siebie i najbliższych oraz o własne domostwo i dobro rodziny.
Projekt grupy cfbt.pl został zrealizowany w prywatnym czasie, z udziałem własnych środków oraz bez wynagrodzenia.
Strona cfbt.pl powstała z potrzeby szerzenia fachowej wiedzy dotyczącej pożarów wewnętrznych i wielu aspektów towarzyszących owemu zagadnieniu. Autorem strony jest Szymon Kokot-Góra. Jest strażakiem i wiecznym uczniem tej profesji. Od roku 2003 posiada wykształcenie inżyniera pożarnictwa po ukończeniu studiów dziennych w SGSP. Od 2005 roku jest magistrem inżynierem pożarnictwa. W roku 2008 ukończył studia podyplomowe z zakresu BHP w CIOP-PIB.
—
cfbt.pl / IB