Don't Miss
Home » Region » Studenci i pracownicy PWSZ dla Małgosi i innych potrzebujących

Studenci i pracownicy PWSZ dla Małgosi i innych potrzebujących

Jedynym ratunkiem dla małej Małgosi jest przeszczep szpiku. Studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej nie raz pokazali, że mają wielkie serca. Tym razem zachęcają do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Okazja nadarzy się już we wtorek, 30 maja.

Małgosia Kołodziej to sześcioletnia, mądra i żywiołowa dziewczynka, która uwielbia rysować, tańczyć i bawić się z rówieśnikami oraz młodszym bratem Jasiem. Niestety w 2014 roku Małgosia zachorowała na ciężką i rzadką chorobę – anemię aplastyczną (aplazja szpiku).

Długotrwałe i ciężkie leczenie pozwoliło na częściową remisję choroby. Jednak na początku bieżącego roku aplazja ponownie zaatakowała szpik Małgosi. Obecnie jedynym sposobem i szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Dlatego rodzice Małgosi apelują o to, aby rejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego. Każda nowo zarejestrowana osoba w bazie potencjalnych dawców szpiku zwiększa szansę Małgosi i innych osób chorych na powrót do pełni zdrowia – mówią rodzice dziewczynki.

Największą w Polsce bazą, w której zarejestrowało się już ponad 1 055 000 potencjalnych Dawców, jest Fundacja DKMS. Aby się tam zarejestrować, wystarczy wejść na stronę internetową www.dkms.pl i wypełnić formularz.

Można również przyjść na organizowany w okolicy Dzień Dawcy Szpiku. Rejestrować się mogą wszystkie ogólnie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat.

Rejestracja polega na przejściu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Całość zajmuje ok. 10 minut, a można uratować komuś życie.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz, po ok. 4 miesiącach, kartę Dawcy. O poszczególnych etapach procesu Dawca jest informowany za pośrednictwem SMS i e-maila.

Najbliższy Dzień Dawcy Szpiku: 30 maja 2017 r., Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, ul. Mickiewicza 8, godzina: 09 – 16. Serdecznie zapraszamy.

Pomożesz? Bo możesz – masz to w genach!

PWSZ