Don't Miss
Home » Kultura » Święto muzyki w Porąbce Uszewskiej

Święto muzyki w Porąbce Uszewskiej

21 kwietnia w Porąbce Uszewskiej miało miejsce niezwykłe muzyczne wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Starosty Brzeskiego. Miejscowość odwiedził zespół Alegoria, wykonujący muzykę poetycką. Jego lider, Andrzej Chodacki, jest rodowitym porąbczaninem i swoim występem chciał oddać hołd rodzinnej miejscowości, jej mieszkańcom, przyjaciołom oraz rodzinie. Równolegle odbyła się również promocja książek Chodackiego, w tym pozycji dotyczącej okupacji gminy Dębno w czasie II wojny światowej – „Gdy przyjdzie do nas wojna”.

Porąbka Uszewska słynie z zamiłowania do muzycznych wydarzeń. Swoją filię ma tam szkoła muzyczna w Domosławicach, regularnie organizująca koncerty kolęd czy muzyki filmowej. Ostatnio natomiast niezależni aktywiści – Grupa Lokalnych Miłośników Literatury i Poezji Śpiewanej – postanowiła zaprosić zespół Alegoria, którego członkowie pochodzą z Parczewa w województwie lubelskim. Jak się okazało, nie trzeba było ich długo namawiać, ponieważ lider grupy, autor tekstów, kompozytor i multiinstrumentalista, Andrzej Chodacki, wychowywał się właśnie w Porąbce Uszewskiej, a jego rodzina nadal tam mieszka.

– Mimo, że mieszkam w Parczewie, uważam siebie za górala. Czasem, jak w pracy mówię gwarą, to koledzy mnie nie rozumieją. – żartował wyraźnie wzruszony muzyk, urodzony w Brzesku.

Dodał również, że koncert w jego rodzinnej miejscowości jest dla niego szczególnym wydarzeniem, dlatego też specjalnie dla porąbeckiej publiczności część utworów zostanie wykonana premierowo. Po koncercie goście mieli możliwość porozmawiania z artystą oraz zakupienia jego książek, a także płyt zespołu.

Obok Chodackiego w skład Alegorii wchodzą instrumentaliści: Lechosław Tarkowski, Paweł Tarkowski i Dariusz Bednarz oraz wokalistka, Maria Zieńczuk. Zespół tworzy i wykonuje muzykę poetycką. W 2017 roku ukazała się ich debiutancka płyta pod tytułem „Droga”. Autorem większości tekstów jest Chodacki, jednak zespołowi zdarza się interpretować również wiersze innych poetów. Podczas koncertu w Porąbce Uszewskiej muzycy wykonali kilka utworów napisanych do poezji Krystyny Krahelskiej.

Andrzej Chodacki z zawodu jest lekarzem, jednak jego pasją są muzyka i literatura. Jest autorem lub współautorem ponad trzydziestu książek oraz zbiorów poezji. Otrzymał ponadto nagrodę poetycką Polish American Poets Academy. W ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Lena ukazała się jego książka „Gdy przyjdzie do nas wojna”, której współautorami są Piotr Marecik i Szymon Smaga-Kumorek. Jesienią w Dębnie odbyła się promocja tej pozycji z udziałem Andrzeja Chodackiego. To właśnie wtedy po raz pierwszy padł pomysł zaproszenia go do Porąbki wraz z całym zespołem Alegoria. Dziś Grupa Lokalnych Miłośników Literatury i Poezji Śpiewanej może świętować sukces wydarzenia.

Red. Monika Szafrańska
Fot. Anna Nieć