Don't Miss
Home » Religia » Szczepanów. Od 5 do 12 maja wielki tygodniowy odpust!

Szczepanów. Od 5 do 12 maja wielki tygodniowy odpust!

Do sanktuarium św. Stanisława przybędą pielgrzymi z całej diecezji. Hasłem tegorocznego odpustu są słowa „W mocy Bożego Ducha. Święty Stanisław przewodzi Kościołowi Chrystusowemu”.

– Hasło nawiązuje do roku duszpasterskiego i do V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Podczas odpustu będziemy przypominać, że w tym roku, 11 kwietnia, minęła 940. rocznica męczeńskiej śmierci św. Stanisława – mówi ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium.

– Zapraszamy do nawiedzenia naszego sanktuarium, a także miejsc związanych ze św. Stanisławem. To przede wszystkim kaplica zbudowana na miejscu urodzin świętego, źródełko obok kaplicy, a także kościół zbudowany na miejscu domu rodziców św. Stanisława – dodaje proboszcz.

W niedzielę 5 maja w sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika rozpoczął się tygodniowy odpust ku czci patrona parafii, diecezji tarnowskiej i Polski. Świętowanie tradycyjnie rozpoczął emerytowany biskup elbląski Jan Styrna, który przewodniczył Sumie odpustowej.

W poniedziałek 6 maja swój dzień w sanktuarium św. Stanisława będą mieli chorzy, a także wolontariusze Caritas. W tym dniu bp Jan Styrna udzieli także bierzmowania młodym z kilku parafii dekanatu szczepanowskiego.

Wtorek 7 maja upłynie pod znakiem modlitwy za fundatorów i dobroczyńców sanktuarium. Wieczorem zostanie odprawiona Msza św. w intencji służb mundurowych. Swoje święto będą obchodzili brzescy policjanci z okazji 100-lecia istnienia. Głównym celebransem Mszy św. o 18.00 będzie abp Wacław Depo z Częstochowy.

W liturgiczną uroczystość św. Stanisława 8 maja uroczystej Sumie o 11.00 będzie przewodniczył bp Stanisław Salaterski. Warto podkreślić, że w tym dniu będzie celebrowana Eucharystia w kaplicy narodzenia św. Stanisława o 18.00.

Czwartek w sanktuarium św. Stanisława jest dniem modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W odpustowy dzień 9 maja ten modlitewny motyw również będzie towarzyszył pielgrzymom, dla których Sumę o 18.00 odprawi abp Henryk Nowacki.

Młodzież bierzmowana, uczniowie szkół katolickich i Rodziny Szkół Świętych i Błogosławionych będą pielgrzymowali do Szczepanowa 10 maja. Mszy św. będzie przewodniczył ks. inf. Adam Kokoszka. Wieczorem o 18.00 Eucharystii w intencji rodzin oraz nauczycieli będzie przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz.

Główna uroczystość całego tygodnia odpustu została zaplanowana na 11 maja. O 10.15 spod kaplicy narodzenia św. Stanisława wyruszy procesja z jego relikwiami do bazyliki. O 10.45 bp Andrzej Jeż poświęci ołtarz polowy w Panteonie Świętych i Błogosławionych obok sanktuarium, a o 11.00 odprawi uroczystą Sumę.

Odpust zakończy się w niedzielę 12 maja, a głównym celebransem Sumy o 11.00 będzie ks. prał. Artur Ważny, dyrektor wydziału nowej ewangelizacji tarnowskiej kurii diecezjalnej.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ