,,Wesołe jest życie staruszka” tak brzmiało hasło finałowe działania Nowy Wiek Kultury 60+, który zawitał do Gminy Szczurowa za sprawą Stowarzyszenia Teatru Nowego z Krakowa. Przez pół roku uczestnicy projektu z miejscowości Strzelce Wielkie, Wrzępia, Pojawie oraz Uście Solne przygotowywali występ artystyczny pod okiem trenera Dominika Nowaka. Spektakl kabaretowy poprzedziły wyjazdy szkoleniowe do pałacu w Janowicach. Celem spotkań wyjazdowych była integracja uczestników, uruchamianie wewnętrznego potencjału oraz uwrażliwienie na współpracę w grupie. Ostatecznie grupa pod kierunkiem Tomasza Kireńczuka – kuratora projektu, Danuty Bień – koordynatora oraz Tomasza Siekluckiego – Dyrektora Stowarzyszenia Teatru Nowego w Krakowie przygotowała galę finałową podczas, której zaprezentowała efekty swojej pracy. Podczas imprezy wystąpili Izabela Trojanowska – aktorka i piosenkarka, Tadeusz Drozda – satyryk oraz Tadeusz Kwinta – aktor filmowy i teatralny. Jako pierwsza wystąpiła wokalistka, która zaśpiewała takie przeboje jak ,,Wszystko czego dziś chcę” oraz ,,Tyle samo prawd ile kłamstw”. Po krótkim recitalu odbył się wywiad z aktorką podczas, którego odpowiadała na pytania prowadzących. Spotkanie z artystką zakończyło się chwilą na zdjęcia i autografy. Jako drugi wystąpił Tadeusz Drozda, który podczas kabaretowego monologu poruszył temat polityki, relacji damsko – męskich, oraz absurdów życia codziennego. Nagrodzony gromkimi brawami komik chętnie pozował do zdjęć. W dalszej części imprezy pełnił również funkcję członka jury w konkursie na najlepszą nalewkę. Artystycznym uwieńczeniem wieczoru był występ Tadeusza Kwinty w monodramie pt. ,,Gdzie jest mój Homel” stworzony w oparciu o książkę llji Erenburga „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca”. Spektakl w reż. samego artysty przepełniała muzyka, humor oraz poezja pełna mądrości i zadumy.
W trakcie wydarzenia odbyła się loteria, konkurs nalewek pn. ,,Nabici w butelkę” oraz degustacja potraw przygotowanych przez uczestników projektu. Ważnym punktem wydarzenia była inauguracja Mobilnego Klubu Seniora, który przedstawił swoje plany na 2016.
– Dzięki udziałowi w projekcie zyskałam przyjaciół, jako osoba nowa w środowisku lokalnym znalazłam akceptację. Co więcej to było bardzo fajne doświadczenie sceniczne, które utwierdziło mnie w przekonaniu, że mogę grać! Projekt to ciekawa przygoda dzięki, której oderwałam się od codzienności, co więcej to fajny powrót do dzieciństwa! – mówi Iwona Karez – Kowalczyk, uczestnik projektu – W przyszłym roku chcielibyśmy nadal występować, planujemy organizację kursu komputerowego, wycieczek, a jeśli nam się uda to także kurs językowy. Planujemy wydawać biuletyn, który informował będzie o tym co już zrobiłyśmy, a co planujemy. Pragniemy także powiększyć naszą grupę o nowych członków i zachęcać do działania – dodaje.
Jest to bardzo sympatyczny pretekst do spotkania osób dojrzałych, które nie mają ochoty spędzić życia biernie. Spotykają się, zakładają kabarety, interesują się piosenką, tańcem. To świetna okazja ku temu! – mówiła o projekcie Izabela Trojanowska.
W realizacji projektu udział wzięli: Zofia Bieniaś, Magdalena Ciaciek, Aleksandra Cierniak, Anna Gonciarczyk, Janina Jewuła, Iwona Karez – Kowalczyk, Jan Klich, Krystyna Kordecka, Eugenia Mączka, Maria Malinka, Zdzisław Nicpoń, Zofia Nicpoń, Halina Oleksy, Krystyna Samolej, Maria Słowik, Jadwiga Zabiegała, Danuta Strózik, Helena Sulma, Maria Woźniczka, Zofia Solak.
—
IB