Don't Miss
Home » Kultura » Szczurowa / „Koncert dla Niepodległej” w 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości

Szczurowa / „Koncert dla Niepodległej” w 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości

W wyjątkowy sposób mieszkańcy Gminy Szczurowa uczcili 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym szczególnym dla wszystkich Polaków dniu 11 listopada Wójt Gminy Szczurowa Zbigniew Moskal, Dyrektor GCKCziS w Szczurowej Szymon Witek oraz Sekretarz Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Pan Stanisław Cieśla zorganizowali uroczysty „KONCERT dla NIEPODLEGŁEJ”.

– Szanowni Państwo,

Bardzo serdecznie dziękuję za obecność na dzisiejszej uroczystości, za wspólne świętowanie, mające na celu upamiętnienie bohaterów niepodległej Polski, za wywieszenie biało- czerwonych flag w naszych domach i miejscach pracy.

Wolna, niepodległa, zjednoczona Polska- po 123 latach nieistnienia, po 123 latach zaborów, cierpienia, przelanej krwi. Wspominamy dzisiaj ludzi, którym tę niepodległość zawdzięczamy. Tę niepodległość, która wróciła po wielu trudach w 1918 roku, tę niepodległość, o którą walczyli ludzie, którzy przez 123 lata pozostali nieugięci. Ci ludzie, reprezentujący różne obozy, ideowo, politycznie, zasadniczo ze sobą skłóceni, ale w obliczu zagrożenia państwa, w warunkach tworzenia nowej Polski, potrafili się porozumieć w sprawach najważniejszych.

Dziś patrzymy na naszą ojczyznę po ponad stu latach od tego momentu. Na ojczyznę, która niedługo po odzyskaniu upragnionej wolności, przeżyła kolejną tragedię II wojny światowej, a potem traumę zaczynającego się komunizmu. Podczas wielu lat Polski niesuwerennej, Polski za żelazną kurtyną, Polski biednej, ludzie, mimo wszystko, mieli siłę podnieść głowę i bronić swojej wiary i niepodległości. Mieli siłę, bo czerpali ją z przykładu swoich ojców, którzy walczyli w II wojnie światowej, którzy do ostatniej chwili nie zaprzestali walki o wolną, niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą.

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
Nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
Radością smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię- i żyć,
Ale nie można owocować”.

Nigdy nie wolno nam zapomnieć, jaka była cena niepodległej ojczyzny. Dzisiaj powinniśmy uświadomić sobie i naszym dzieciom, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Że najważniejsze teraz jest jej umacnianie w codziennym życiu, codziennej pracy i nauce. Że najważniejsze jest oddanie sprawom ojczyzny, narodu, każdego naszego współobywatela- ponad wszelkimi podziałami.

Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń pamiętajmy, że to my budujemy i kształtujemy społeczeństwo obywatelskie, to my wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość, i w jakiej atmosferze żyjemy. To my decydujemy o tym czy w pełni i czy właściwie wykorzystujemy wolność wywalczoną przez naszych przodków.

Szanowni Państwo,

Oddajmy hołd tym wszystkim, którzy walczyli o naszą niepodległość i odzyskali ją w 1918 roku, a później bronili jej w czasie wojny polsko- bolszewickiej i II wojny światowej. Oddajmy hołd Powstańcom Warszawskim. Oddajmy hołd żołnierzom niezłomnym, którzy do ostatniej kropli krwi nie poddali się komunistycznemu terrorowi. Oddajmy hołd wszystkim, którzy byli nieugięci i doprowadzi do zawalenia się żelaznej kurtyny, którym zarówno Polska, jak i świat zawdzięczają swoją suwerenność.

Niech żyje wolna i niepodległa Polska!
Cześć i chwała bohaterom wolnej i niepodległej Ojczyzny!
– mówił podczas swojego wystąpienia Wójt Gminy Szczurowa Zbigniew Moskal.

Koncert składał się z kilku części, a rozpoczęła go- Orkiestra Dęta ze Szczurowej pod batutą Pana Marka Sternowskiego która, z wirtuozerią wykonała utwory o tematyce patriotycznej, i te weselsze, i te smutniejsze. Wspaniałym łącznikiem pomiędzy kolejną częścią Koncertu, był występ najmłodszego pokolenia- dzieci ze Szkoły Podstawowej w Niedzieliskach- Gabrysi i Maciusia- którzy pięknie zarecytowali wiersz Władysława Bełza „KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY…” Był to wspaniały przykład łączenia pokoleń w pamięci o tych, dzięki którym żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.

Ostatnim punktem Koncertu był występ zaproszonych artystów w osobach: Katarzyny Słoty- Marciniec- śpiewaczki operowej, absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Ayhama Hammoura- absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie, pianisty, którzy uświetnili uroczystość Odzyskania Niepodległości wykonaniem utworów Stanisława Moniuszki, Jana Stefaniego, Fryderyka Chopina, Jerzego Petersburskiego oraz poprowadzili wspólny śpiew z uczestnikami uroczystości.

Dodatkowo w trakcie uroczystości można było obejrzeć wystawę prac mieszkanki gminy Szczurowa Gabrieli Rudnik.

„KONCERT dla NIEPODLEGŁEJ” był wspaniałym, niezapomnianym wydarzeniem.

Galeria zdjęć <==

Foto: UG Szczurowa

szczurowa.pl

VIDEO