Don't Miss
Home » Religia » Tablica pamiątkowa w szczepanowskiej bazylice

Tablica pamiątkowa w szczepanowskiej bazylice

2013-05-11 szczepanow 0353

11 maja 2013 r. w wejściu głównym do Bazyliki Mniejszej w Szczepanowie została odsłonięta tablica pamiątkowa. Jej  poświęcenia dokonał abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz ksiądz biskup Andrzej Jeż, Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej.

Tablica została odsłonięta w 10. rocznicę wizyty w Szczepanowie Ks. Kardynała Josepha Ratzingera, późniejszego Papieża Benedykta XVI, Legata Papieskiego Jana Pawła II na uroczystości 750. rocznicy Kanonizacji Św. Stanisława w Szczepanowie, a także w 35 rocznicę wizyty Ks. Kardynała Karola Wojtyły, późniejszego Papieża Jana Pawła II z okazji rozpoczęcia roku Jubileuszowego 900. rocznicy męczeńskiej śmierci Św. Stanisława.

Tablica została odlana z brązu. W podpisie zostały umieszczone słowa: „W hołdzie wdzięczności za ich obecność i modlitwę w miejscu narodzenia Patrona Polski i Diecezji Tarnowskiej; Rodacy Św. Stanisława wraz z Duszpasterzami.”

==

Maj to miesiąc szczególny dla szczepanowskiej parafii – 8 maja 1254 roku odbyły się uroczystość podniesienia relikwii i ogłoszenie w Polsce kanonizacji Św. Stanisława. Stąd właśnie liturgiczny obchód ku czci św. Stanisława w Polsce przypada na 8 maja. Przez wielki w dniach odpustu do miejsca narodzin Świętego przybywali pielgrzymi –  możni tego świata, Królowie Polski, duchowni. Wśród nich byli również przyszli papieże – Jan Paweł II oraz Benedykt XVI.

ks. kardynał Karol Wojtyła 

1 maja 2012 roku minęła pierwsza rocznica beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II.

W pamięci mieszkańców Szczepanowa na zawsze pozostaną jego wizyty w sanktuarium, a także pamięć i troska jakimi darzył miejsce narodzin Św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Kroniki zapisały Jego wizyty w Szczepanowie – udział w pogrzebie ks. prof. Stanisława Adamczyka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rodaka z Łęk, a także w uroczystościach diecezjalnej stacji milenijnej w 1966 roku.

Najpiękniej jednak błyszczą karty kronik z 1978 roku. Wtedy to przewodniczył uroczystej Mszy świętej z okazji 900 rocznicy męczeńskiej śmierci świętego Stanisława, rozpoczynającej Rok Świętego Stanisława. Przywiózł ze sobą relikwiarz głowy Patrona Polski, a po wygłoszonym słowie pobłogosławił nim wiernych. Pięć miesięcy później został Ojcem Świętym, Janem Pawłem II. Nie zapomniał wówczas o Szczepanowie, miejscu urodzin swego poprzednika na stolicy biskupiej w Krakowie. Uważał, iż nazwa miejsca urodzenia Patrona Polski była nieodłącznym znakiem tożsamości świętego Stanisława. Jednym z ostatnich przejawów troski o szczepanowskie sanktuarium było wyniesienie w 2003 roku tutejszego kościoła parafialnego do godności bazyliki mniejszej.

Galeria zdjęć – 7 maja 1978

http://www.galerie.bazylikaszczepanow.pl/inne/1978/

ks. kardynał Joseph Ratzinger

19 kwietnia 2005 roku nad Kaplicą Sykstyńską ponownie zobaczyliśmy biały dym, który oznajmiał nam o wyborze nowego papieża. Kilkanaście minut później w oknie watykańskiej biblioteki naszym oczom ukazał się Benedykt XVI – znany do tej pory jako ks. kardynał Joseph Ratzinger. Dla mieszkańców Szczepanowa i uczestników 750 rocznicy kanonizacji Świętego Stanisława BM była to jeszcze bardziej podniosła chwila.

Podobnie jak ks. kardynał Karol Wojtyła również Joseph Ratzinger był uczestnikiem uroczystości jubileuszowych związanych z postacią Św. Stanisława ze Szczepanowa. 10 maja 2003 roku ks. kardynał Joseph Ratzinger pełnił funkcję legata papieskiego na uroczystościach 750 rocznicy kanonizacji Świętego Stanisława BM.

Galeria zdjęć – 10 maja 2003

http://www.galerie.bazylikaszczepanow.pl/inne/2003/

Szerzej o związkach przyszłych papieży ze Szczepanowem i osobą Św. Stanisława BM można przeczytać na stronie internetowej szczepanowskiej Bazyliki: http://www.bazylikaszczepanow.pl/

bazylikaszczepanow.pl

Foto: facebook.com/olczakfoto