Don't Miss
Home » Kultura » TADEK Firma Solo – koncert w Jadownikach – ku pamięci Żołnierzy Wykletych

TADEK Firma Solo – koncert w Jadownikach – ku pamięci Żołnierzy Wykletych

26 lutego o godz. 20.00 rozpoczęła się druga część obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowanego przez społeczność Jadownik. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego oraz złożenia przez delegacje kwiatów pod pomnikiem poległych w latach 1939-1945 na skwerze im. rotmistrza Witolda Pileckiego. O widowiskową oprawę zadbali kibice oraz harcerze. Dalsza część programu artystycznego odbywała się już na sali widowiskowej Domu Ludowego  w Jadownikach.

Na scenie jako pierwszy zaprezentował się chór z Zespołu Szkół nr 2 w Jadownikach. Sołtys Jadownik – Jarosław Sorys dziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację uroczystości – a więc bieg „Tropem Wilczym” oraz wieczorny program patriotyczny.  Głównym punktem programu był koncert rapera “Tadka” Tadeusza Polkowskiego. Tadeusz Polkowski od kilku lat jest mocno zaangażowany w twórczość dotyczącą polskiej historii. W ciągu ostatnich lat wydał trzy solowe albumy, które opowiadały m.in. o żołnierzach wyklętych, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, gen. Auguście Emilu Fieldorfie czy Danucie Siedzikównie „Ince”. Jego występ upamiętniający żołnierzy wyklętych, poświęcony zbrojnemu podziemiu antykomunistycznemu działającemu po zakończeniu II wojnie światowej spotkał się z gorącym przyjęciem przez publiczność. Wydarzenie zgromadziło kilkuset widzów – od najmłodszych do najstarszych mieszkańców Gminy Brzesko – wśród nich byli obecni również: wiceminister w resorcie zdrowia – Józefa Szczurek-Żelazko, burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, a także księża i przedstawiciele samorządu szczebla gminnego i powiatowego. Pomimo różnych gustów muzycznych – w finale owacjami na stojąco publiczność nagrodziła niezwykłą muzyczną opowieść o trudnej historii Polski w wykonaniu „Tadka”. 

Co warto zauważyć i podkreślić – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane w Jadownikach – to jedyna taka inicjatywa w skali całego Powiatu Brzeskiego.

Historia Żołnierzy Wyklętych

W 1944 r. wkraczająca ponownie na nasze ziemie Armia Czerwona nie niosła Polakom wyzwolenia ani pokoju, lecz nową okupację. Po początkowym współdziałaniu z oddziałami Armii Krajowej Sowieci rozpętali przeciwko jej żołnierzom liczne prześladowania. Nie mając innego wyjścia, zagrożeni terrorem, tysiącami wracali do lasów, wybierając walkę z bronią w ręku, zamiast bezwolne zdanie się na łaskę oprawców z UB i ich sowieckich mocodawców z NKWD. Opór przeciwko sowieckiej dominacji od razu przybrał formę zorganizowanej walki zbrojnej – Powstania Antykomunistycznego. W beznadziejnych warunkach, przy całkowitej obojętności świata przez ponad 10 lat prowadzono walkę z okupantem i rodzimymi kolaborantami. Nieliczni z powstańców walczyli i ginęli jeszcze pod koniec lat 50, a ostatni z nich – Józef Franczak „Lalek” – zginął z bronią w ręku 21 października 1963 r.

IB

Fot. Bogusław Hajduk