Don't Miss
Home » Kultura » To już dwadzieścia lat Baszta Jazz Festivalu

To już dwadzieścia lat Baszta Jazz Festivalu

Tak, to już dwadzieścia lat Baszta Jazz Festivalu. To kawał pięknej historii! Ta kulturalna inicjatywa połączyła wielu wspaniałych ludzi. Kilkoro z nich odeszło. Odszedł i Jacek Mazur wspaniały człowiek i dyrektor artystyczny czchowskiego festiwalu. Odszedł, ale jest z nami – pozostanie w naszej pamięci i sercu. Nie raz mam wrażenie, że za moment zadzwoni, bo jeszcze jest w trasie … I będziemy planować … Jacek powtarzał, że pomimo wszystko festiwal musi trwać i trwa. Festiwal znam od podszewki, jestem związana z nim od samego początku, najpierw jako pracownik, później jako dyrektor. Z Jackiem rozumieliśmy się doskonale i choć czasem każdy z nas udowadniał swoje racje, to zawsze wypracowywaliśmy wspólny kompromis, a to wszystko dla naszej cudownej publiczności, którą nie mogliśmy i również dziś nie możemy zawieść. W tym roku swoją pomoc merytoryczną zaoferował Marek Michalak, z którym wspólnie dopięliśmy program. Mamy nadzieję, że zespoły jakie zaprosiliśmy do udziału w festiwalu oczarują publiczność, a muzyka w ich wykonaniu będzie brzmiała i brzmiała, aż do następnego festiwalu. Na scenie wystąpią w Oranżerii, na rynku i plaży: Swing Kwartet Marka Shepherda Jazmosfera, Mea Culpa & Jazz Roosters, Ola Music Concept Orchestra, Boba Jazz Band, Jazz Band Ball Orchestra, Leliva Jazz Band, RB Dixie Five, Mili Morena & Fortet i Kraków Street Band.

Niestety całe wydarzenie jest bardzo kosztowne, a faktyczny ciężar finansowy od samego początku ciąży na Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie i nie skłamie, jak powiem, że niemal w 80 % koszty festiwalowe pokrywane są właśnie z naszego budżetu. Wcześniej razem z Jackiem poszukiwaliśmy wspólnie sponsorów i niejednokrotnie udawało się pozyskać „niezłe sumy”. Teraz pomaga nam Marek. Trzeba przyznać, że mamy to szczęście, że otaczają nas życzliwi ludzie – społecznicy, darczyńcy i sponsorzy, którzy angażują się w działania festiwalowe. Dziękujemy Wam serdecznie! Od lat wspiera nas Gmina Czchów, Starostwo Powiatowe w Brzesku, Stowarzyszenie Autorów Wykonawców STOART i firma RABEK. W 2017 i 2019 roku otrzymaliśmy dotację z Narodowego Centrum Kultury. Pozyskanie tych środków przez Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie było i jest niezmiernie ważne dla naszego festiwalu. Dziękujemy za przyznanie dotacji! Nie ukrywamy ogromnej radości z tego faktu!

Dzisiaj dzieje się wiele, świat pędzi na oślep. Dlatego warto na chwilę zatrzymać się i odpocząć. Gwarantujemy, że tylko w Czchowie – gdzie przyroda i zabytki urzekają swoim pięknem, podczas Baszta Jazz Festivalu – przepełnionego starym dobrym jazzem, można naładować akumulatory na wiele dni. Serdecznie zapraszamy wszystkich do Czchowa na trzy wspaniałe dni z muzyką, która nie tylko bawi, ale też daje odetchnienie! Zapraszamy na XX Baszta Jazz Festival.


Elżbieta Ogiela

Fot. Maciej Mazur