Europejskie Spotkania Rycerskie zamiast Międzynarodowego Turnieju o Złoty Warkocz Tarłówny to propozycja Muzeum Okręgowego w Tarnowie na niedzielę, 18 września od g. 12.00 do g. 20.00. Zmiany w organizowanym od lat widowisku nie ograniczą się bynajmniej tylko do nazwy, ale widoczne będą w trakcie całej imprezy.
W zamiarze organizatorów Europejskie Spotkania Rycerskie, będące jednym z elementów projektu „Jesień średniowiecza – wiosna renesansu – cykl wydarzeń kulturalno-naukowych”, mają stać się widowiskowym i atrakcyjnym dla widzów przedsięwzięciem, spektaklem historyczno – teatralnym prezentującym grupy fascynatów historii, których wysiłki skupiają się próbach odtworzenia rzeczywistości panującej w Polsce doby Jagiellonów.
Pozostawiając dotychczasową formułę „Międzynarodowego Turnieju o Złoty Warkocz Tarłówny”, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaproponuje dużą zmianę jakościową, która będzie zauważalna dla każdego widza. Grupy rekonstrukcji historycznych występować będą wedle ściśle określonego scenariusza, który będzie zrozumiały, ciekawy a przede wszystkim adekwatny do czasów i wydarzeń mających miejsce w Polsce od XIV do XVI wieku. Dodatkowym założeniem, inaczej niż w latach poprzednich, jest przybliżenie obozowiska rycerskiego widzom, możliwość interakcji z wykonawcami. Obok grup bojowych organizatorzy przewidzieli możliwość uczestnictwa grup odtwarzających życie codzienne przełomu epok, dodatkowo swoim kunsztem popisywać się będą liczni rzemieślnicy, prezentujący mistrzowskie wytwory rękodzieła.
Warto przypomnieć, że turnieje rycerskie wykształciły się w ramach ewolucji kultury rycerskiej, były formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza. Polegały na prowadzeniu walki według ściśle określonych zasad, a rozgrywane były często na dworach królewskich i książęcych.
Sama nazwa turnieju pojawiła się w już w 1066 roku w jednej z kronik. Od momentu powstania turnieje najszybciej zyskały popularność we Francji, Flandrii, Niderlandach i Anglii. Nieco później, w pierwszej połowie XIII wieku dotarły do Niemiec.
W Polsce propagatorami nowego zjawiska, podobnie jak innych sfer zachodniej kultury rycerskiej stali się Piastowie śląscy – pierwszy turniej zorganizował w 1243 we Lwówku Śląskim Bolesław Rogatka, pierworodny syn Henryka Pobożnego. Spośród Piastów Śląskich powszechnie znany z zamiłowania do walki w szrankach był Henryk IV Probus.
Turniej był swoistym „wentylem bezpieczeństwa” dla ambitnych, żądnych władzy i zwycięstw rycerzy. Symulowane walki dawały rycerstwu zajęcie, kanalizowały ich energię i agresję. Lepiej było dla księcia czy króla organizować turnieje rycerskie, niż prowadzić kosztowne i ryzykowne wojny.
Impreza odbywa się pod patronatem honorowym: Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Powiatu Brzeskiego, Wójta Gminy Dębno.
PROGRAM
Niedziela, 18 września od g. 12.00 do g. 20.00.
Udział wezmą bractwa z Polski, Ukrainy, Węgier, Czech i Słowacji.
Organizatorzy zapraszają na pokazy walk konnych i pieszych, średniowiecznego rycerstwa i wojsk zaciężnych,
uświetnione kanonadą artylerii, pokazy historycznych rzemiosł oraz zabawy kuglarzy i muzykantów.
Ceny biletów:
Bilet normalny: 8 zł
Bilet ulgowy: 4 zł
Dzieci do lat siedmiu: wstęp wolny
—
muzeum.tarnow.pl
Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”
Co jest? kasiury zabrakło? Tak jest jak za organizowanie skądinąd fajnej imprezy biorą się amatorzy z muzeum. Jestem ciekaw na co zaproszą nas w przyszłym roku. Pewnie na bigos i kiełbasę po 30 PLZ
Widocznie muzeum jest nieszczęśliwe z tego powodu, że ktoś chce odwiedzać zamek. Jak na razie robią wszystko by nikt się tam zbyt często nie zapędzał. Jakieś stare, ledwo widoczne znaki informujące, że coś takiego jak zamek jest w Dębnie. Jako mieszkance powiatu brzeskiego i miłośniczce historii jest mi przykro na to patrzyć.
Zapraszam na tydzień przed Turniejem to zobaczycie jak muzeum pracuje, jak wygląda praca wewnątrz i nazewnątrz, kto niewie jak wygląda przygotowanie takich imprez to niech sie nie wypowiada w ten sposób. A co do znaków inf., to lepiej się rozglądajcie jakoś inni z tym niemają problemów.