Zapraszamy do odwiedzenia organizowanego w dniu 16.10.2016 już po raz szósty w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej Międzygminnego Przeglądu Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Rozpoczęcie o godz. 16.00.
Organizatorem Przeglądu jest Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz ze Świetlicą Wiejską w Porębie Spytkowskiej działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku.
Impreza ta skupia rękodzielników z różnych miejscowości, stowarzyszeń, KGW, Świetlic Wiejskich powiatu i gminy Brzesko. Jest to niezwykły sposób na pokazanie twórczości rękodzielniczych wielu ludzi, zwłaszcza twórczych umiejętności już zanikających jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka a także pokazanie nowszych technik jak decoupage, filcowanie.
Struktura spotkania polega na przygotowaniu i prezentacji stoiska – wystawy twórców z danej miejscowości oraz przygotowaniu i prezentacji ich lokalnych potraw. Taka forma jest wynikiem wzajemnej i ścisłej współpracy lokalnych twórców, działaczy, animatorów z danej miejscowości i jest wypadkową ich zaangażowania, wiedzy i możliwości.
Oczywiście nie zabraknie nagród, dyplomów i uhonorowania pracy Uczestników. Podczas tej imprezy będzie również możliwość oglądnięcia prac wykonywanych podczas Międzypokoleniowych Warsztatów Rękodzielniczych „Dom Rękodzieła”, które bezpośrednio poprzedzają Przegląd. Przez szereg tygodni Uczestnicy spotykali się w Porębie Spytkowskiej i poznawali różne techniki rękodzielnicze i niejedna osoba odkryła swoje nowe hobby.
Przeglądowi będzie towarzyszył Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”, który w tym roku obchodzi Jubileusz 25-lecia działalności.
Przegląd Rękodzieła odbywał się w Porębie Spytkowskiej od 9-ciu lat pod nazwą „Moja miejscowość – moja miłość” i obejmował prace rodzimych twórców i brało w nim udział od 8 do 24 osób. Zaczęło się to wszystko od Pani Heleny Możdżeń, która dnia jednego pokazała jak to dawniej wykonywano kwiaty z bibuły, najpierw nasze prace były nieporadne ale później wszyscy zwłaszcza dzieci na Świetlicy dochodziły do coraz większej wprawy i zaczęły powstawać interesujące kompozycje, które do tej pory przez 8 lat są oceniane w Przeglądzie Młodych Talentów. Ze względu na duże zainteresowanie KGW, Stowarzyszeń, Świetlic z powiatu brzeskiego, przez 4 lata Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne prowadziło z projektów finansowanych przez Starostwo Powiatowe i Gminę Brzesko warsztaty z bibułkarstwa i decoupage. Tego roku bezpośrednio przed Międzygminnym Przeglądem Rękodzieła i Kuchni Regionalnej były prowadzone warsztaty w naszej miejscowości w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej pod nazwą DOM RĘKODZIEŁA i obejmowały 3 tematy: bibułkarstwo, decoupage, wyplatanie ze sznurka. I tak od 14 lat usilnie pracujemy nad tym aby Porębę Spytkowską postrzegano jako miejscowość kwiatami z bibuły utkaną.
Celem Przeglądu jest rozwijanie, kultywowanie dorobku kulturalnego, rękodzieła jak i kuchni regionalnej mieszkańców naszej miejscowości i okolic będącą formą podkreślenia przynależności do środowiska lokalnego, zachęcanie do podjęcia współodpowiedzialności za rodzimą kulturę, a młode pokolenie do poznawania kultury ludowej, tradycji i wartości cenionych w naszych domach od pokoleń, na których wzorowali się wielcy Polacy, które podobnie jak i naturalne środowisko powoli zanika odchodząc w zapomnienie.
W tym roku w Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej biorą udział Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Świetlice Wiejskie z następujących miejscowości powiatu brzeskiego:
1. Świetlica Wiejska Przyborów – reprezentująca Gminę Borzęcin
2. KGW oraz Świetlica Wiejska Złota – reprezentująca Gminę Czchów
3. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki – Gmina Gnojnik
4. Stowarzyszenie ”Wieś naszych marzeń” Zawada Uszewska – Gmina Gnojnik
5. Świetlica Wiejska Uszew działająca przy Gminnym Centrum Kultury Gnojnik – Gmina Gnojnik
6. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze – Gmina Brzesko
7. Stowarzyszenie Kinezjologiczno-Rehabilitacyjne Zawsze Aktywni – Gmina Brzesko
8. miejscowość goszczącą Poręba Spytkowska – Gmina Brzesko reprezentuje PTSK, Świetlica Wiejska oraz KGW
9. Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne Kraków i Okolice
10. Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami – Sądecka Organizacja Turystyczna.
Przegląd jest również podsumowaniem Projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Brzesku pod nazwą „DOM RĘKODZIEŁA”. Podczas tych warsztatów z udziałem 10 Stowarzyszeń, Świetlic przeprowadzone zostały warsztaty z bibułkarstwa (róże w jednym kolorze, maki, chabry, rumianki w kompozycjach, w wiankch, koszykach, naczyniach szklanych, etc) oraz warsztaty z decoupage (zdobienie różnych przedmiotów techniką: efekt koronki na szkle, sospeso oraz kutego żelaza) oraz warsztaty wyplatania makram i wianków ze sznurka w połączeniu z kwiatami z bibuły. Wkładem Uczestników w Projekt jest prezentacja stoisk z kuchnią regionalną gdzie każda miejscowość przygotowuje potrawy regionalne charakterystyczne dla danej miejscowości, wszystkie zaś podlegają ocenie i są formą konkursu….a przy tym dobrej zabawy.
Członkowie Porębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, którego założycielami są członkowie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” mają nadzieję, że prowadzone działania posłużą do wypromowania bibułkarstwa jako produktu lokalnego Poręby Spytkowskiej a może i regionu. Tak jak Zalipie słynie jako wieś kwiatami malowana, tak pragniemy aby Porębę Spytkowską postrzegano jako WIEŚ KWIATAMI z bibuły PRZEPLATANĄ.
—
AG