Don't Miss
Home » Kultura » Wszędzie można zrobić coś dobrego… – promocja książki

Wszędzie można zrobić coś dobrego… – promocja książki

W odstępie zaledwie kilku tygodni ukazuje się trzecia publikacja poświęconą Borzęcinowi. Po albumie, przedstawiającym gminę w obrazach, ukazała się monografia kościoła parafialnego z okazji 100. rocznicy jego odbudowy, której autorem jest Józef Olchawa, a teraz przyszła kolej na książkę o ludziach znanych i zasłużonych z gminy Borzęcin. Wójt Janusz Kwaśniak zaprasza na spotkanie promujące publikację w niedziele, 9 grudnia do Gminnego Ośrodka Kultury. Początek o godz. 14.00. Na spotkanie, w którym wezmą udział bohaterowie książki, organizatorzy przygotowali sporo niespodzianek…

Autorzy publikacji – Iwona Dojka i Marek Latasiewicz – w interesującej, reportażowej formie

opisali w niej historię najbardziej znanych postaci, wywodzących się z Borzęcina, Bielczy, Przyborowa, Warysia. Z żyjącymi przeprowadzili nie mniej ciekawe wywiady. Wśród wybranych do tej prezentacji znaleźli się literaci – oczywiście najsłynniejszy wśród nich Sławomir Mrożek, a także Józef Baran i Paweł Staśko. Są artyści – Stanisław Łasiński, Jan Adeodat Martyński i Anastazja Staśko, nie pominięto naukowców – prof. Tadeusza Pilcha i dr. Władysława Bacha, wynalazcy busoli wojskowej Jana Bezarda, biskupów – Jana Władysława Obłąka i Jana Styrny, niezwykłego misjonarza jezuity Tadeusza Obłąka, a także wybitnego biblisty – ks. prof. Andrzeja Wodki czy także kapłana, a zarazem posła II RP, profesora i znakomitego tłumacza dzieł Ojców Kościoła – ks. Jana Czuja.

W gronie tym znaleźli się również bohaterscy żołnierze września 1939 oraz walczący w podziemiu. Kapitan Wiktor Tadeusz Badowski, zastępca dowódcy  Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza „Podole” w Czortkowie, został zamordowany w 1940 roku w Katyniu, a Władysław Pilch i Władysław Pudełek – żołnierze Armii Krajowej, uczestnicy akcji III Most – doczekawszy końca wojny zginęli z rąk funkcjonariuszy peerelowskiej bezpieki. Osobny rozdział poświęcono Józefowi Bratce, animatorowi kultury, społecznikowi, autorowi unikatowej monografii swej rodzinnej miejscowości. Oni wszyscy są wielkimi bohaterami naszej Małej Ojczyzny. Są przykładem dowodzącym, że wiejskie pochodzenie wcale nie skazuje młodego człowieka na beznadzieję i nie stawia go na straconej pozycji w porównaniu z rówieśnikami z wielkich miast. Dlatego ten zbiór, rozpoczynający – jak podkreśla wójt Janusz Kwaśniak – cykl kolejnych tomów o znanych i zasłużonych dla gminy Borzęcin poza wartością edytorską stanowi cenną pozycję o walorach edukacyjnych.

PR