W sanktuarium św. Stanisława BM w Szczepanowie zakończyła się XXXI diecezjalna pielgrzymka apostolatu trzeźwości.
31. Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości, rozpoczęła się w sobotę 29 września Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00. Modlitwy apelowe poprowadzili członkowie diecezjalnych Grup Apostolstwa Trzeźwości z Diecezji. Następnie odbyło się czuwanie modlitewno – ekspiacyjne, którym przewodniczyły grupy Apostolstwa Trzeźwości z diecezji Tarnowskiej oraz z poszczególnych dekanatów.
O godz. 10.15 w Sanktuarium Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, odbyła się Droga Krzyżowa wynagradzająca za grzechy pijaństwa. Natomiast centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta suma odpustowa o godz. 11.00, której przewodniczył ks. Zbigniew Guzy dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
Parafianie ze Szczepanowa pożegnali również księdza dr hab. Kazimierza Talarka, który został zamianowany proboszczem parafii Nagoszyn koło Dębicy.
Pielgrzymi przybywają do Szczepanowa z nadzieją, że swoją modlitwą i ofiarą przez wstawiennictwo Św. Stanisława wyproszą pomoc w trudnym zadaniu ratowania w swoim środowisku bliźnich, którzy uwikłali się w różnego rodzaju uzależnienia, związane z nadużywaniem alkoholu.
– Odbywa się ona tradycyjnie w ostatnią niedzielę września, kiedy nasza parafia obchodzi odpust związany z rocznicą przeniesienia relikwii św. Stanisława BM ze Skałki na Wawel – mówi ks. prał. Władysław Pasiut, proboszcz i kustosz sanktuarium.
Pielgrzymi reprezentowali nie tylko wspólnoty parafialne, ale także grupy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
– W Szczucinie grupa KWC istnieje już 8 lat, skupia 20 członków. W każdą pierwszą sobotę miesiąca organizujemy specjalne modlitwy o trzeźwość, w drugą niedzielę października mamy swój dzień skupienia. Ściśle współpracujemy z diecezjalnym apostolatem trzeźwości. Na Powiślu rozwija się działalność AA i ALNON. Staramy się wyciągać z domów żony i dzieci alkoholików, zabieramy ich na pielgrzymki, staramy się pomagać – mówi pan Wojciech ze Szczucina, trzeźwy od 13 lat alkoholik.
Przedstawiciele grup KWC i apostolatu diecezjalnego prowadzili nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wśród nich s. Justyna Papież, służebniczka dębicka. – Nasza, dębicka grupa KWZ liczy kilkuset członków. Tu, do Szczepanowa przyjechało nas ponad 50 osób. W tym roku będziemy obchodzić 20-lecie istnienia. Nasze trwanie przy Bogu przynosi owoce wyzwolenia w życiu wielu osób zniewolonych nałogami. Wydaje mi się, że istnienie takich grup Krucjaty Wyzwolenia Człowieka daje efekty. Nie postrzegam na przykład Dębicy jako miasta, gdzie widać rażąco pijanych – podkreśla.
Święty Stanisław BM został ustanowiony patronem dzieł trzeźwościowych w diecezji tarnowskiej przez abp. Jerzego Ablewicza. W każdym dekanacie jest wyznaczony kapłan odpowiedzialny za dzieło apostolatu trzeźwości. Nad duszpasterstwem trzeźwości i osób uzależnionych czuwa specjalny wydział Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Święty Stanisław BM został ustanowiony patronem dzieł trzeźwościowych w diecezji tarnowskiej przez abp. Jerzego Ablewicza. W każdym dekanacie jest wyznaczony kapłan odpowiedzialny za dzieło apostolatu trzeźwości. Nad duszpasterstwem trzeźwości i osób uzależnionych czuwa specjalny wydział Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
—
Ks. Zbigniew Wielgosz Tarnowski Gość Niedzielny / bazylikaszczepanow.pl
Foto-Olczak