Don't Miss
Home » Region » Z wizytą u repatriantów

Z wizytą u repatriantów

Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tomasz Stelmach oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak złożyli wizytę rodzinie repatriantów, Państwu Buss, potomkom polskich zesłańców z Kazachstanu, którzy od kilku tygodni mieszkają w  Charzewicach.

Pani Nadieżda Buss przyjechała z Kazachstanu do zakliczyńskiej gminy wraz ze swoim synem Andrzejem i synową Kristiną. Wcześniej w Polsce – w Koszycach Małych w Gminie Tarnów, zamieszkał z żoną i dziećmi drugi syn Pani Nadieżdy – Siergiej. W Kazachstanie wciąż jest jeszcze jej córka i dwoje wnuków.  – W imieniu całej społeczności Powiatu Tarnowskiego, a także władz powiatowych, pragnę gorąco powitać Was na Ziemi Tarnowskiej. Cieszymy się z Państwa obecności wśród nas, a także z tego, iż stajecie się naszymi sąsiadami – powitał Starosta Tarnowski rodzinę repatriantów. – Zapewniamy o naszej przyjaźni i życzliwości. Mamy nadzieję, iż będziecie traktowali to miejsce, jak Wasz prawdziwy dom. Ze swojej strony deklaruję, iż wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn, Panem Dawidem Chrobakiem, uczynimy wszystko, aby tak właśnie było – podkreślił Roman Łucarz.

Odwiedzając nowych mieszkańców Charzewic, przedstawiciele Zarządu Powiatu przekazali im praktyczny upominek na potrzeby gospodarstwa domowego. – Państwo Buss mieszkają w dobrych warunkach, o co zadbał samorząd Zakliczyna – mówił Wicestarosta Tomasz Stelmach. – Były budynek domu nauczyciela został dla nich wyremontowany i odpowiednio przygotowany – dodaje.

Osobiście uważam, iż powinien być realizowany specjalny program powrotu Polaków z byłych krajów ZSRR do ojczyzny – tłumaczy Starosta Roman Łucarz. – Zachęcam pozostałych naszych samorządowców do podobnych inicjatyw, jaką zrealizowano w Gminie Zakliczyn.

Podczas wizyty u repatriantów rozmawiano o rodzinnych losach i przeżyciach przodków Pani Nadieżdy podczas wywózki na Wschód, a także o życiu w Kazachstanie, obecnej sytuacji w tym państwie oraz o planach Państwa Buss na najbliższą przyszłość.

powiat.okay.pl