Don't Miss
Home » Kultura » Za nami XX edycja Baszta Jazz Festival w Czchowie / zdjęcia / video

Za nami XX edycja Baszta Jazz Festival w Czchowie / zdjęcia / video

Baszta Jazz Festival w Czchowie

Festiwal jazzu tradycyjnego w Czchowie świętował w 2019 r . swój jubileusz 20-lecia. Od 12 do 14 lipca miłośnicy jazzu z Małopolski i nie tylko mogli uczestniczyć w prawdziwej muzycznej uczcie dla melomanów. Od lat wyjątkowym punktem programu Baszta Jazz Festival w Czchowie jest Parada Nowoorleańska, której inicjatorką jest Teresa Horzymek, a jej stylowe nakrycia zdobią głowy fanów, manifestujących stary dobry jazz.

Czchowski festiwal pokazuje, że w niewielkim miasteczku na południu Polski przez 20 lat promowana jest bogata tradycja jazzu. Tu spotykają się wrażliwi ludzie, dojrzali muzycy dbających o młodych oraz uważna i życzliwa widownia.

Podczas tegorocznej edycji wystąpiło dziewięć zespołów. Na scenach w Hotelu „Łaziska” Cafe Oranżeria” (Czchów Zapora), na rynku i plaży publiczność mogła usłyszeć m.in.: Swing Kwartet Marka Shepherda Jazmosfera, Mea Culpa & Jazz Roosters, Ola Music Concept Orchestra, Boba Jazz Band, Jazz Band Ball Orchestra, Leliva Jazz Band, RB Dixie Five, Mili Morena & Fortet i Kraków Street Band.

– Dzisiaj dzieje się wiele, świat pędzi na oślep. Dlatego warto na chwilę zatrzymać się i odpocząć. Gwarantujemy, że tylko w Czchowie – gdzie przyroda i zabytki urzekają swoim pięknem, podczas Baszta Jazz Festivalu – przepełnionego starym dobrym jazzem, można naładować akumulatory na wiele dni – mówiła Elżbieta Ogiela dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.

Organizatorem Baszta Jazz Festival w Czchowie jest Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. Współorganizatorami i partnerami są: Urząd Miejski w Czchowie, Starostwo Powiatowe w Brzesku, Związek Artystów Wykonawców STOART, FHU RABEK, Jazz it Up! Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej

Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli Andrzej Potępa – Starosta Brzeski oraz Marek Chudoba – Burmistrz Czchowa.

Jazz w Czchowie ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Jego renesans datujemy na przełom 60. i 70. lat. Prawdziwy triumf przyniósł rok 2000, kiedy to 1 lipca na rynku odbył się I Baszta Jazz Festival w Czchowie. Jego „ojcem” był czchowianin z urodzenia – znakomity muzyk jazzowy, klarnecista i saksofonista, wieloletni członek Jazz Band Ball Orchestra – nieodżałowany Jacek Mazur, który przy współpracy z grupą podobnych Mu zapaleńców, stworzyli dzieło wpisane już na stałe w kulturę miasteczka nad Dunajcem.

foto – Maciej Mazur

IB / jazz.czchow.pl

 

VIDEO

 

ZDJĘCIA