Don't Miss
Home » Kultura » Zamek w Dębnie / Za nami kolejna edycja Międzynarodowej Nocy Muzeów

Zamek w Dębnie / Za nami kolejna edycja Międzynarodowej Nocy Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów w Zamku w Dębnie przebiegała według scenariusza „Przepis na życie po staropolsku, czyli dobre rady naszych pradziadów”

Naszym zamiarem było, aby podczas nocnego przechadzania się po zamkowych komnatach przypominać zwiedzającym dawną funkcję jaką pełniły zamki i dwory – miały być miejscem kojarzonym z różnymi polskimi tradycjami, obyczajami, przestrzeganymi zasadami i etykietą. Chcieliśmy też pokazać naszych pradziadów z ich zaletami i przywarami, przekazać ich „dobre rady i przepisy na życie po staropolsku”.

Podczas tej nocy zamek w Dębnie odwiedziło 996 osób. W poszczególnych salach młodzież (z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Ogólnokształcących nr 1 w Brzesku, oraz ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Tarnowie), a także pracownicy muzeum Zamek w Dębnie w odpowiednich charakteryzacjach odgrywali swoje role przekazując odwiedzającym różne „dobre rady”.

Przypomnijmy – przy okazji Nocy Muzeów – Muzeum Okręgowe w Tarnowie już od trzynastu lat otwiera nocą podwoje swoich oddziałów dla zwiedzających.  Noc Muzeów – to wydarzenie organizowane w Europie od 1997 roku (pierwsza edycja odbyła się w Berlinie) przyciąga prawdziwe tłumy mieszkańców europejskich miast. Nie inaczej jest w Tarnowie i Dębnie, gdzie rokrocznie pojawia się kilka tysięcy fanów nocnego zwiedzania obiektów muzealnych. Dodatkowe atrakcje przygotowane przez oddziały muzealne, uatrakcyjnią codzienną ofertę muzealnych oddziałów.

Partnerzy:

Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Szkoła Muzyczna Yamaha w Tarnowie
Fundacja TIMSZEL
LGD Zielony Pierścień Tarnowa:
a) Stowarzyszenie Rozwoju Siedliszowic U Tatara
b) Koło Pszczelarzy w Skrzyszowie
Koło Rękodzieła Artystycznego z Zalasowej
Zalasowskie Przekupki
Fundacja Pracownia Kreatywna – Tarnów
Fundacja Promocji Artystycznej „Aspiranci”

muzeum.tarnow.pl

Fot. Maciej Mazur