Don't Miss
Home » Religia » Brzesko / Czy zabiegani zdążyli się zatrzymać?

Brzesko / Czy zabiegani zdążyli się zatrzymać?

​W parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku zakończyła się druga edycja „Spotkań dla zabieganych”. Spotkania formacyjne dla małżeństw w tym roku trwały o tydzień dłużej i słuchacze niejako w bonusie mieli okazję wysłuchać dodatkowej, ósmej konferencji. Nikt jednak z tego powodu nie narzekał, wręcz przeciwnie, sala wypełniła się jak zawsze po brzegi.

Konferencję wygłosił psycholog terapeuta ks. dr Jerzy Smoleń, który w bardzo rzeczowy, zrozumiały i momentami bardzo osobisty sposób potrafił wyjaśnić, dlaczego tak trudno przebaczyć. Wykładowca odpowiedział na pytania, dlaczego warto przebaczyć i jakie są skutki nieprzebaczenia oraz obalił kilka mitów na temat przebaczenia, jak na przykład utożsamianie przebaczenia z pojednaniem, a także z zapomnieniem i wyparciem ze świadomości czy uniewinnianiem tego, kto nas zranił. Przestrzegał przed przeżywaniem przebaczenia jako swojej wyższości moralnej lub w celu zdobycia podziwu otoczenia.

– Przebaczenie to nie tylko akt woli, to proces wymagający czasu, przepracowania, wymagający wyjaśnienia, oczyszczającej rozmowy, która daje pokój – mówił ksiądz doktor i tłumaczył w oparciu o ewangelię, że o przebaczenie, o umiejętność przeżycia procesu przebaczenia, trzeba się modlić.

Zachęcał, aby do tego motywowała nas świadomość, że Pan Bóg, który jest miłosierny, ale i sprawiedliwy, wybacza nam wszystko i zawsze. Przebaczenie jest tak wielką tajemnicą, a zarazem wartością, że ksiądz Jerzy użył tego wieczoru jeszcze jednego, chociaż nie teologicznego, argumentu: „Kto wybacza jest zdrowy, szczęśliwy i żyje dłużej”.

Po prelekcji małżonkowie wysłuchali świadectwa Lucyny i Leszka, członków wspólnoty Galilea. Po nich swoimi doświadczeniami wiary a także życia wspólnotowego dzielili się między innymi Krzysztof z Akcji Katolickiej, Ewa – założycielka i liderka GRUPY25+ oraz Joanna z Neokatechumenatu i inni. O skuteczności modlitwy wspólnotowej zaświadczyła mama małego chłopca cierpiącego na zapalenie uszu. Tydzień wcześniej piątkowe spotkanie pt.: „Wzrastanie w wierze” w całości miało charakter świadectwa, świadectwa autentycznej dziecięcej wiary i ufności wypływającej z rozważania Słowa Bożego. Złożyli je charyzmatycy świeccy Sylwia i Witek Wilkowie. O swojej osobistej formacji opowiedziała także para z Kręgów Rodzin Domowego Kościoła.

Ks. prał. Wojciech Werner zachęcał uczestników II edycji „Spotkań dla Zabieganych małżeństw” do kontynuowania formacji poprzez udział w różnych wspólnotach działających w naszej parafii lub w tych parafiach, do których małżonkowie należą, bo gościliśmy też kilkanaście par spoza Brzeska.

– Już wkrótce będzie można spotykać się nadal w takiej lub podobnej formule w naszej parafii w tzw. „Domu Tobiasza i Sary”. Spotkania będą się odbywać co jakiś czas, rozpoczynane fragmentem Pisma Świętego na temat biblijnych małżonków. Po modlitwie i rozważaniu będzie też chwila na integrację, a może i zabawę – poinformował proboszcz Wojciech Werner. – Ożywienie wiary i spojrzenie przez pryzmat Bożej nauki na codzienne życie małżeńskie i rodzinne to główny cel naszych spotkań. Warto przekonać się, że obok nas żyją ludzie, którzy mają podobny system wartości, a spotkanie z nimi pomaga umacniać się wzajemnie – dodał i przypomniał o trzech filarach szczęśliwego małżeństwa wymienionych w jednej z konferencji, jakimi są: wspólna modlitwa, wspólna Eucharystia i wspólna spowiedź.

Ksiądz Proboszcz bardzo serdecznie podziękował Kręgom Rodzin Domowego Kościoła, z których grona wyszedł pomysł spotkań małżeńskich zaadaptowany na potrzeby parafii, podkreślił ich zaangażowanie i trud. Członkowie Kręgów włożyli ogrom pracy w przygotowania logistyczne obu edycji i zapewnili troskliwą opiekę dzieciom rodziców uczestniczących w piętnastu piątkowych wieczorach. Dzięki nim, a w drugiej edycji również parom z kręgu Galilea i młodemu „narybkowi” z tych grup, uczestnicy zasiadali przy pięknie zastawionych stołach, mogli napić się kawy, herbaty, poczęstować domowymi wypiekami.

Spotkania dla małżonków zorganizowane w naszej parafii po raz drugi, a będące kontynuacją odbywających się rok temu, cieszyły się tak dużym zainteresowaniem i frekwencją słuchaczy, że już teraz pomysłodawcy myślą o kolejnych cyklach.

II edycję 28 grudnia 2018r. rozpoczął biblista ks. dr hab. Piotr Łabuda tematem „Wzorem Świętej Rodziny z Nazaretu”, następną konferencję o problemach związanych z antykoncepcją hormonalną wygłosiła dr Karolina Walczak, tydzień później o relacjach rodzice – dorosłe dzieci mówił ks. dr Józef Partyka. „Uczta miłości” to kolejny temat omówiony przez p. Magdalenę Kleczyńską z Diecezjalnego Studium Rodziny, a „Zły duch czyha” – przez demonologa, ks. dr Antoniego Drabowicza. Zamiast wykładu ks. dr Jerzego Smolenia, przełożonego na ósmy tydzień, uczestnicy od dr Wacława Srebro dowiedzieli się „Jak zarządzać czasem” dzięki czemu już teraz można powiedzieć, że jeśli nawet nie stali się mniej „zbieganymi” ludźmi, to z pewnością zdołali przynajmniej zwolnić w te piątkowe, ciekawe wieczory i znaleźli sposób, by obdarować się jako małżonkowie i rodzice najcenniejszym darem, jakim jest wspólnie spędzony czas, bo przecież „gdzie czas twój, tam serce twoje”!

 

Galeria zdjęć <==

MAŁGORZATA TOBOŁA / TGN