Nie przegap
Strona główna » Kultura » Borzęcin / Gminne Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej

Borzęcin / Gminne Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej

Borzęcin: pomnik ofiar I i II wojny światowej

Borzęcin: pomnik ofiar I i II wojny światowej

Zbliżająca się 80. rocznica wybuchu II wojny światowej jest okazją do uczczenia pamięci tych wszystkich, którzy zginęli w obronie niepodległości Polski, a także zostali zamordowani wskutek działań wojennych.

W niedzielę 1 września br. zapraszamy do gminy Borzęcin na Gminne Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15:00 Mszą Świętą koncelebrowaną w Kościele Parafialnym w Borzęcinie Górnym. Dalszą część obchodów zaplanowano przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych w centrum miejscowości. Tutaj pamięcią i modlitwą objęci zostaną mieszkańcy gminy Borzęcin polegli w czasie działań wojennych, rozstrzelani oraz zamordowani w więzieniach i obozach koncentracyjnych.

Przypomnijmy, że 11 listopada 2018 roku w trakcie uroczystości upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przy Pomniku Poległych i Pomordowanych w Borzęcinie dokonano uroczystego poświęcenia i odsłonięcia 22 granitowych Tablic Pamięci. Upamiętniają one mieszkańców Borzęcina i okolic poległych i pomordowanych w latach 1914-1920 oraz 1939-1947. Wśród nich są także nazwiska Romów rozstrzelanych przez Niemców. Obywatelami Borzęcina była również ludność żydowska żyjąca na tych ziemiach co najmniej od 1832r. Podczas okupacji Borzęcina w 1942r. Żydzi zostali wywiezieni do getta w Brzesku, a później od Obozu Zagłady w Bełżcu.

Na organizowane w niedzielę uroczystości zaproszono wielu znakomitych gości, w tym prof. Jonathana Webbera, który podczas przygotowywanego Apelu Pamięci odczyta imiona i nazwiska borzęcińskich Żydów oraz Adama Andrasza, będącego głosem zamordowanej społeczności romskiej na borzęcińskiej ziemi. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka, Proboszcza Parafii w Borzęcinie Górnym ks. Mikołaja Pieca oraz Przewodniczącego Rady Gminy Borzęcin Czesława Małka.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Lucjan Kołodziejski – nauczyciel historii w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Górnym. Współorganizatorzy: Rada Gminy Borzęcin, Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP w Borzęcinie, Zarząd Gminny Związku OSP RP w Borzęcinie.
Uczestnicy uroczystości otrzymają specjalne egzemplarze „Kuriera Borzęckiego” opisującego tragiczne losy mieszkańców gminy Borzęcin.
Serdecznie zapraszamy!

Uwaga!!!

Ze względu organizowane w niedzielę 1 września br. Gminne Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej czasowej zmianie ulegnie organizacja ruchu w centrum Borzęcina, przy skrzyżowaniu z GOK Borzęcin, obok Pomnika Poległych i Pomordowanych.
W godz. 13:00 – 20:00 obowiązywał będzie zakaz ruchu od przystanku autobusowego Borzęcin-Centrum do budynku Domu Ludowego oraz od skrzyżowania przy Zespole Szkół w Borzęcinie Górnym w stronę rzeki Uszwica. Zakaz nie obowiązuje mieszkańców dojeżdżających do własnych posesji. Zamknięcie odcinka drogi ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia oraz umożliwienie przygotowania zaplecza technicznego przez organizatora.
Za zmiany i utrudnienia przepraszamy.

borzecin.pl

 

PLAKAT