Każdy kto brał udział w muzycznych wydarzeniach w ramach XIV Baszta Jazz Festivalu w Czchowie doznał fantastycznych wrażeń.
W piątkowy wieczór koncerty prowadzone były w Oranżerii Hotelu Łaziska. Wystąpili The Warsaw Dixielanders, którego członkami są najwięksi polscy muzycy jazzowi, a którzy uwiedli publiczność muzyką prosto z Nowego Orleanu. Kolejny zespół PATRA JAZZ BAND z Bańskiej Bystrzycy ze Słowacji wraz z bandjolistka, gitarzystką oraz wokalistką Patricią Palenićkovą, wykonali niezapomniany koncert.
Usłyszeliśmy największe standardy jazzowe oraz utwory z repertuaru Franka Sinatry i Nat King Cole’a. O 23-ej wystąpił krakowski zespół znany na polskiej scenie muzycznej CRACOW METRO BAND. Cracow Metro Band jest laureatem wielu nagród w kategorii zespołów jazzu tradycyjnego. Po koncertach jam sesion trwał do białego rana. Piątkowy koncert w Oranżerii nie tylko pod względem muzycznym ale też organizacyjnym (świetne zaplecze, dużo przestrzeni, miła atmosfera) był wzorowy, a to dzięki wsparciu Państwa Marii i Zbigniewa Rabiaszów.
W sobotę przygotowania do koncertu galowego na Czchowskim Rynku trwały już od wczesnych godzin rannych. Wbrew pozorom przygotowanie kiermaszu, sceny i ogródków, zabiera dużo czasu.
Ale powróćmy do festiwalu. Próby uczestników konkursu „O Złotą Basztę” z sekcją rytmiczną w kinie rozpoczęły się o godzinie 13-tej. W konkursie wzięli udział Bartosz Kalicki (fortepian), Wojciech Lichtański (saksofon), Anna Jaśniak (wokal), Przemysław Kleczkowski (wokal), oraz Metro Band z Rożnowa w składzie: Zbigniew Tobiasz (fortepian), Magdalena Skorupska (perkusja), Jakub Małek (gitara), Adam Tobiasz (saksofon) i Max Paruch (saksofon). O 17-tej rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, podczas których Jury w składzie przewodniczący Jan Kudyk, członkowie: Zbigniew Konopczyński, Wiktor Zydroń i Jacek Mazur, podjęło decyzję o przyznaniu I miejsca – saksofoniście – Wojciechowi Lichtańskiemu. II miejsce zajął Bartosz Kalicki, a III – Przemysławowi Kleczkowskiemu.
O godzinie 19–tej rozpoczęliśmy oficjalnie XIV Baszta Jazz Festival. Otwarcia dokonał Burmistrz Czchowa – Marek Chudoba. To niecodzienne i barwne wydarzenie wspierane jest przez wiele instytucji i wielu wyjątkowych ludzi. Oczywiście od samego początku wspierani jesteśmy przez czchowski samorząd oraz niezawodnych i drogich nam sponsorów.
Dyrektorem artystycznym czchowskiego festivalu jest charyzmatyczny muzyk i miłośnik Czchowa – Jacek Mazur, który w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności muzycznej w Jazz Band Ball Orchestra.
Z tej okazji naszemu drogiemu przyjacielowi Czchowa Jackowi Mazurowi złożyliśmy serdeczne gratulacje, najlepsze życzenia, okolicznościowy list i bukiet róż. W tym miejscu z największą przyjemnością zaznaczę, że od samego początku Jacek Mazur jest Dyrektorem Artystycznym Festiwalu i dzięki Jego zaangażowaniu oraz oddaniu udało się przeprowadzić czternaście wyjątkowych i niezapomnianych edycji festiwalu. Drogi Jacku – dziękujemy, że Jesteś i że nas wspierasz!
Czas teraz wspomnieć o organizatorach Festiwalu, którymi są Burmistrz Czchowa oraz Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. Niezmiennie od kilku lat Współorganizatorami naszego przedsięwzięcia są: Starostwo Powiatowe w Brzesku oraz Związek Artystów i Wykonawców STOART z Warszawy. Patronat nad Festivalem objęły ważne osobistości: Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Potępa – Starosta Brzeski, Ryszard Ścigała – Prezydent Miasta Tarnowa oraz Marek Chudoba – Burmistrz Czchowa.
A także media lokalne i regionalne: TVP Kraków, RDN Małopolska, Jazz Forum, Czas Czchowa, Oficjalny Serwis Internetowy Miasta i Gminy Czchów oraz Pozytywny Portal Informacyjny Polska jest Piękna. Sponsorem strategicznym tegorocznej edycji był Carlsberg Polska Sp. z.o.o., Firma Usługowo Handlowa Rabek oraz Firma Produkcyjno Handlowo Usługowa Sara. Baszta Jazz Festival szczodro wspierają również inni sponsorzy:Firma „PREMET” z Jurkowa, Zakład Betoniarski „JURBET” z Jurkowa, Twój Optyk S.C z Tarnowa, Państwo Krystyna i Dariusz Drożdż, Gospodarstwo Ogrodnicze – Alicja i Andrzej Kocoń, Gospodarstwo Ogrodnicze – Alicja i Kazimierz Malik, Gospodarstwo Ogrodnicze – Ewa i Mieczysław Sumek, Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa “BAKUTIL” s.c. – Antoni Baniak, Stacja Paliw PETROL z Jurkowa, Zakład Urządzeń Mechanicznych ZUMEC z Czchowa, Firma Transportowa DREW TRANS z Jurkowa, Stolarnia PRUSAK z Jurkowa, Przedsiębiorstwo „GÓRALMET” z Czchowa, Hurtownia Kwiatów HORZYMEK, Państwo Maria i Tadeusz Cetnarowscy, Autoryzowany Dealer i Serwis Skoda Auto – Auto Bączek z Tarnowa, Zajazd ZAGŁOBA z Jurkowa, Pensjonat ZACISZE z Czchowa, PHUP Uryga Tadeusz, Hurtownia WRAMEX z Jurkowa, Hydro Tex – Sklep Odzieżowy z Czchowa, PPUH “SZOT” z Jurkowa, Sklep Przemysłowy – Rafał Kozdrój, Usługi Przewozowe – Krzysztof Olchawa, Delikatesy EURO SKLEP w Czchowie – Jerzy Kijowski, Pub Zagłoba z Czchowa. Nasz festiwal wsparli również finansowo sponsorzy, którzy chcą pozostać anonimowi, o wszystkich pamiętamy i serdecznie dziękujemy. Dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe.
Swoją obecnością zaszczyciły nas również: władze samorządowe z Powiatu Brzeskiego ze Starostą Brzeskim Andrzejem Potępą oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Brzeskiego Kazimierzem Brzykiem na czele; Wice Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Jan Musiał; władze samorządowe Gminy Czchów: Przewodniczący Rady Miejskiej w Czchowie Włodzimierz Rabiasz wraz z Radnymi, Burmistrz Czchowa Marek Chudoba, Zastępca Burmistrza Czchowa Tadeusz Płachta, Sekretarz Gminy Jarosław Gurgul; władze samorządowe z gmin Powiatu Brzeskiego.
Pierwszym zespołem rozpoczynającym jazzowy maraton był tradycyjnie, zaprzyjaźniony z nami zespół LELIWA JAZZ BAND z Tarnowa. O historii zespołu oraz o muzykach, którzy go tworzą mam nadzieję, że nikomu nie trzeba przypominać, ale należy podkreślić, że tworzą go wspaniali ludzie, a muzyka w ich wykonaniu daje radość słuchającym, i to nie tylko tym, którzy kochają ten stary dobry jazz.
O 20.30 ulicami rynku przeszła barwna Parada Nowoorleańska. Nad jej wyjątkowością czuwała Teresa Horzymek, która obdarowywała uczestników (na czas parady) pięknymi czapkami i kapeluszami. Dziękujemy pani Teresie za pomoc. Parada stała się już tradycyjnym elelmentem festivalu, a jej uczestnicy coraz częściej zabierają ze sobą kolorowe nakrycia głowy. Kolejny punkt Festivalu to aukcja prac artystycznych. Zyski ze sprzedaży dzieł sztuki przeznaczone są na renowację miejscowego wzgórza zamkowego – Baszty. Ofiarodawcami prac na aukcje byli: pani Teresa Horzymek, pani Agata Rościecha-Kanownik, pani Joanna Pasieka, pani Agnieszka Karecka, pani Halina Zapart, pani Patrycja Janicka Raciborska. Jedenaście prac zlicytowanych zostało na ogólną kwotę 2380 zł. Tegoroczna aukcja była wyjątkowa ze względu na dzieła poddane licytacji oraz osób bioracych w niej udział. Jedna z osób, której udało sie nabyć obraz pani Agaty Rościechy Kanownik prosiła nas o jego przekazanie dzieciom niepełnosprawnym. Dziękujemy artystom za przekazanie prac na aukcję oraz osobom biorącym w niej udział.
Następnie wystąpił zespół, który w polskim jazzie tradycyjnym jest symbolem i legendą – Old Timers.Kolejny wspaniały muzyk, który pojawił się na czchowskim festiwalu to Wiktor Zydroń – jeden z najwybitniejszych polskich solistów gry na banjo. O godzinie 22-ej wystąpił legendarny zespół jazzowy, którego członkiem jest Jacek Mazur – JAZZ BAND BALL ORCHESTRA. JBBO to Satchmowski tradycjonalizm, Lunefordowsko – Goodmenowsko – Elingtonowski Swing, szczypta Boogie, Latynowska furia echo Rhytym & Bluesa wszystko to wymieszane, uzupełnione showem i twórczą parodią. I właśnie taką muzykę mogliśmy w Czchowie usłyszeć. Zespół wystąpił z czarnoskórym wokalistą i pianistą Stanley’em Breckenridgem z USA. Tuż przed północą wystąpił wegierski zespół – BENKO DIXIELAND BAND z Budapesztu. Jeden z najstarszych działających bez przerwy zespołów jazzu tradycyjnego w Europie, który niezmiennie trwa przy swoim stylu jakim jest Dixieland. Koncertową sobotę na rynku zakończył krakowski BIG BAND „KRAK”.
Niedzielny poranek jazzowy tym razem odbył się na molo tuż nad Jeziorem Czchowskim. Był szum fal, piaszczysta plaża i dużo dużo wspaniałej muzyki. Na długo w pamięci uczestników pozostaną jazzowe standardy i improwizacje w wykonaniu Metro Band z Rożnowa, Old Boys Band z Tarnowa, Old Metropolitan Band i Boba Jazz Band z Krakowa oraz nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach.
—
MOKSiRu w Czchowie
Fot. Bogusław Hajduk