Don't Miss
Home » Kultura » Dołęga / Zabytkowy dwór otwiera swoje podwoje

Dołęga / Zabytkowy dwór otwiera swoje podwoje

Od października 2018 r. zabytkowy dwór w Dołędze – zwany też nadwiślańskim Soplicowem ponownie jest dostępny dla zwiedzających. Po trwającym przeszło rok generalnym remoncie zrealizowanym w ramach projektu „SKANSENOVA” obiekt zyskał nowy blask. Projekt Skansenova w Dołędze pozwolił m.in. na przeniesienie chłopskiej chałupy. Odnowiony został także spichlerz – przeznaczony zostanie na działalność warsztatową. Głównym celem projektu był jednak gruntowny remont dworu. Nowym kierownikiem oddziału został tarnowianin – Marek Zięba.

Zwiedzanie dworu w Dołędze to ciekawy pomysł na spędzenie dnia wspólnie z rodziną. Również nauczyciele historii powinni wziąć pod uwagę to miejsce jako cel wycieczek szkolnych – losy tego miejsca wpisują się zarówno w historię lokalną jak i wydarzenia o znaczeniu krajowym i  międzynarodowym. Dla turystów przygotowano niezwykle ciekawą ścieżkę tematyczną, która pozwoli zgłębić historię tego miejsca.  Dwór w Dołędze jest również znany z organizowanych tu cyklicznie koncertów muzyki klasycznej – tradycji zapoczątkowanej przez kustosza Władysława Koniecznego.

Po trwającym ponad rok remoncie odnowiony dwór prezentuje się niezwykle efektownie. Jednym z elementów prac było pozbycie się uciążliwego zapachu ksylamitu – środka używanego niegdyś do impregnacji drewna. W odnowionej Dołędze turyści mogą oglądać chatę przeniesioną kiedyś ze Skrzyszowa oraz odrestaurowany spichlerz. W odnowionych przestrzeniach powstało muzeum wnętrza pokazujące jak przebiegał rytm dobowy na wsi. Będzie też część historyczna poświęcona pobytowi Józefa Retingera w Dołędze. Wartość samych prac budowlanych przekroczyła kwotę 2 mln. złotych, z czego dotacja z Funduszy Unijnych wyniosła ponad 1 mln, wkład Urzędu Marszałkowskiego WM wyniósł ponad 600 tys. zł. Wkład własny Muzeum Okręgowego w Tarnowie to blisko 400 tys. zł.

– Zakończenie remontu oddziału Muzeum Dwór w Dołędze to wyjątkowy moment dla tego miejsca. Ogrom pracy włożonej przez pracowników naszej Instytucji, jak i firmę remontową pozwoli na nowo przedstawić ten obiekt odwiedzającym go gościom. – mówił w trakcie otwarcia dyrektor Muzeum Okręgowego, Andrzej Szpunar. – Nie wątpię, że dzięki udziałowi w projekcie SKANSENOVA, Dwór w Dołędze stanie jest na nowo ważnym elementem lokalnej, a także subregionalnej tkanki kulturowej Małopolski – dodał dyrektor Szpunar.

Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Dwór w Dołędze – został otwarty jesienią 1981 roku. Dzięki współpracy z ostatnią właścicielką dworu Jadwigą Tumidajską powstała stylowa ekspozycja wnętrz muzealnych. Do jej stworzenia wykorzystano przedmioty i pamiątki historycznie związane z tym miejscem. XIX-wieczne meble, obrazy, rysunki, broń i inne realia z epoki tworzą oryginalne wnętrza, z tradycyjnym układem pomieszczeń i podziałem na części oficjalną (jadalnia, salon, gabinet), prywatną (pokoje właścicieli dworu) i gospodarczą (kuchnia, spiżarnia itd.). Historycznie dwór związany z takimi wydarzeniami jak rabacja chłopska z 1846 roku, powstanie styczniowe oraz II wojna światowa. Na przełomie XIX i XX wieku w dołęskim dworze gościła często krakowska elita kultury i nauki polskiej: Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, prof. Michał Siedlecki i inni. W okresie II wojny światowej dwór czynnie uczestniczył w ruchu oporu, a jego ostatnia właścicielka była członkiem Armii Krajowej. Kilka kilometrów od dworu znajdowało się lądowisko „Motyl”, gdzie przeprowadzono akcje „Most II” oraz „Most III” mające na celu wywiezienie z Polski fragmentów rakiety V-2.

Dwór w Dołędze otwarty jest od wtorku do niedzieli: wtorek, środa, piątek, sobota – 8:00-16:00, czwartek, niedziela – 11:00-19:00, poniedziałek – nieczynne. Po remoncie ceny biletów nie uległy zmianie i nadal są bardzo przystępne: 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy), 12 zł (rodzinny), 3 zł (bilet socjalny). 

Warto skorzystać z zaproszenia i zwiedzić to miejsce!

Muzeum – Dwór w Dołędze <==

Foto – M. Chlanda / MIK

IB / Muzeum Tarnów / skansenova.pl