Don't Miss
Home » Kultura » Galeria Jednego Obiektu – Wincenty Witos w karykaturze

Galeria Jednego Obiektu – Wincenty Witos w karykaturze

W okresie świątecznym zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Galeria Jednego Obiektu”. W sobotę, 28 grudnia w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach odbędzie się prelekcja pt. „Wincenty Witos w karykaturze”. Początek spotkania o godzinie 15.00. Wstęp wolny.

Na spotkaniu omawiamy będzie parlamentaryzm II RP z perspektywy karykatur. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wyborów do pierwszego w niepodległej Polsce sejmu, który zebrał się w 1919 r. W jego skład wchodziło aż 26 partii politycznych. Na rodzenie się i kształtowanie polskiego parlamentaryzmu w latach 1919-1926 i na dynamikę wydarzeń tego czasu, spojrzymy z perspektywy ówczesnych karykatur politycznych.

– Dla jednych był bożyszczem, dla innych obiektem oszczerstw. Pisano o nim poematy i opowiadano niewybredne dowcipy. Apologia i oczernianie towarzyszyły mu przez cały okres – długiej i barwnej –politycznej kariery – mówi kierownik Oddziału, Janusz Skicki. Była to cena popularności i zainteresowania, którą płaci zazwyczaj każdy wybitny polityk i wyrastający ponad przeciętność człowiek. A takim był bez wątpienia Wincenty Witos – dodaje Skicki.

Bartosz Chmielnik / Muzeum Tarnów 

 

PLAKAT