Don't Miss
Home » Kultura » „Narodowe Czytanie 2019” w Gminie Szczurowa

„Narodowe Czytanie 2019” w Gminie Szczurowa

Nowele polskie były lekturą ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, zainaugurowanej w 2012 roku przez Parę Prezydencką. Prezydent RP Andrzej Duda, w specjalnym liście dotyczącym Narodowego Czytania 2019 napisał: Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie takie jak:

Dobra pani- Eliza Orzeszkowa,

Dym- Maria Konopnicka,

Katarynka- Bolesław Prus,

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)- Bruno Schulz,

Orka- Władysław Stanisław Reymont,

Rozdzióbią nas kruki, wrony…- Stefan Żeromski,

Sachem- Henryk Sienkiewicz,

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy)- Henryk Rzewuski.

W Gminie Szczurowa piękno polskich nowel odkrywaliśmy poprzez aktywne włączenie się wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy oraz Gminnej Biblioteki Publicznej. 

Wybrane fragmenty polskich nowel czytali: przedstawiciele Urzędu Gminy w Szczurowej, radni, sołtysi, panie z kół gospodyń wiejskich, seniorzy, dyrektorzy, pracownicy, emeryci i uczniowie szkół oraz rodzice.

Narodowe Czytanie było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego oraz doskonałą promocją wybitnych dzieł polskiej literatury.

=Narodowe Czytanie w Gminie Szczurowa – galerie zdjęć oraz relacje <==

Szczurowa.pl