Don't Miss
Home » Kultura » ,,Nie odchodź mnie” – na deskach sceny Teatru Nie Teraz w Maszkienicach

,,Nie odchodź mnie” – na deskach sceny Teatru Nie Teraz w Maszkienicach

Tryptyk kresowy Teatru Nie Teraz

Tryptyk kresowy Teatru Nie Teraz

Już 5 października na deskach sceny Teatru Nie Teraz w Maszkienicach zostanie zaprezentowana trzecia część tryptyku Kresowego ,,Nie odchodź mnie”.

W warstwie literackiej spektakl korzysta z wierszy i tekstów Stanisławy Wiatr – Partyki, Poetki, Pedagoga, Przyjaciela Teatru Nie Teraz.

,,Nie odchodź mnie” to opowieść nie o Kresach arkadyjskich albo symbolicznych, ale o prawdziwej przestrzeni, której trudna historia jest integralną częścią naszej narodowej tożsamości. Spektakl mówi o szczęśliwym domu, z którego trzeba było uciekać, a do którego później wracały myślą miliony Polaków cierpiących podczas zesłania na Syberii.

Po latach tułaczki przyszedł czas na powrót do wytęsknionego domu, którego wspomnienie dla wielu było jedynym powodem by przetrwać.

W trzeciej części tryptyku Kresowego opowiadamy o tym powrocie. O domu, który domem już nie był. O odrzuceniu kresowiaków i dramacie tych, którzy przeżyli Sybir. Pokazujemy, jak ówczesna władza potraktowała wracających z wygnania i dlaczego wielu z nich będąc już w Polsce latami ukrywało swoje korzenie i miłość do Kresów.

O tym odrzuceniu trzeba nam opowiedzieć z jednego prostego względu – żeby nie powtórzyło się znów. Żeby nie powtarzało się w NAS znów, każdego jednego dnia, gdy zapominamy, ze przecież jesteśmy istotnym elementem łańcucha pokoleń w historii własnego kraju. 

 

Tarnowski niezależny „Teatr Nie Teraz” znalazł swoją nową siedzibę w sali widowiskowej Domu Ludowego w Maszkienicach.  Warto przeczytać <==

O Teatrze Nie Teraz

Teatr Nie Teraz (TNT) wywodzi się z ruchu teatrów poszukujących lat 70-tych, 80-tych i jeśli chodzi o metodę pracy z aktorem można się w nim doszukiwać elementów metody Grotowskiego. TNT jest autorem kilkudziesięciu premier scenicznych, dwóch spektakli muzycznych (w tym jednego złożonego z własnych ballad i songów), czterech spektakli ulicznych oraz jednego spektaklu – projektu zrealizowanego we współpracy z Spodnie Tomasz Żakinnymi zespołami teatralnymi. TNT, jako jedyny chyba zespół w Polsce, wywodzący się z ruchu teatrów alternatywnych, penetruje artystycznie konteksty kulturotwórcze i narodowe w ich wymiarze patriotycznym. Ten kierunek w repertuarze TNT reprezentują m.in. takie spektakle jak: „Na etapie” (premiera – 2000) i „Wyklęci” (2012); „Ballada o Wołyniu” (2011); dramat Romana Brandstaettera „Dzień gniewu” (2013); dramat Kazimierza Brauna „Powrót Norwida” (2016) czy także inscenizacja „Antygony” Sofoklesa pt. „Kreon 2010” z roku 2014.

Więcej bieżących informacji można znaleźć na stronie Teatru nie Teraz www.nieteraz.pl <==

TNT

 

PLAKAT