Don't Miss
Home » Kultura » OPOWIEŚĆ WIGILIJNA w Jasieniu

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA w Jasieniu

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, kiedy dociera do nas, że znów szybko dobiega końca ten niezwykły czas, dobrze jest go zatrzymać, choć na chwilę, przeżywając wspólnie dziewiętnastowieczną historię napisaną przez Charles’a Dickens’a.

Znana historia opowiadająca o skąpcu nad skąpcami, Ebenezerze Scrooge’u, dla którego świąteczny okres był jedynie niepotrzebną przerwą w prowadzeniu interesu, ma nam przypominać o prawdziwym sensie ludzkiego życia. Duch zmarłego przed laty wspólnika, Jakuba Marley’a, przychodzi nocą do Scrooge’a, by uświadomić mu, iż ,,przeznaczeniem człowieka jest żyć wspólnym życiem z braćmi swymi, ludźmi; razem z nimi pracować dla wspólnego dobra, razem cierpieć w niedoli, dzielić ich radość i cieszyć się ich szczęściem. Kto się od swych bliźnich odłącza za życia – tłumaczy widmo – ten po śmierci skazany jest na wieczne tułactwo’’.

I dlatego my dzisiaj wspólnie cieszyliśmy się i wzruszali, kiedy grupa teatralna z naszej parafii przedstawiała licznie zebranej widowni tę wciąż aktualną opowieść. Wyreżyserował ją dla nas ksiądz Paweł Tabiś. Na scenie mogliśmy oglądać wielu młodych, i bardzo młodych, aktorów, którzy w gorączkowym przedświątecznym okresie znaleźli jeszcze czas na naukę swoich partii dialogowych. Zachwycały kostiumy, dekoracje, muzyka, efekty specjalne, a także zwykłe słowa, które z takim przekonaniem były wypowiadane przez grane postacie. Chyba największe wrażenie zrobił na widzach ostatni, trzeci duch, który ukazał Scrooge’owi jego przyszłość. Był mroczny, straszny, tak jak nasze serca, kiedy wyrządzamy bliźnim krzywdę.

Każdy, nawet Ebenezer Scrooge, otrzymuje drugą szansę, aby zrobić coś dobrego w swoim życiu. Nie zapominajmy o przesłaniu płynącym z tych świąt, o najważniejszym przykazaniu miłości.

OBSADA
Ebenezer Scrooge – Dawid Jaworski
Duch Marley’a – Krzysztof Palej
Duch Minionych Świąt – Adrianna Francuz
Duch Obecnych Świąt – Tomasz Żmuda
Duch Przyszłych Świąt – Krzysztof Palej
Bob Cratchit – Dawid Babicz
Pani Cratchit – Katarzyna Janik
Belinda – Patrycja Palej
Marta – Marta Zych
Tim – Ignacy Zelek
Fred – Klaudiusz Koczwara
Żona Freda – Magdalena Rudnik
Fanny – Magdalena Laska
Scrooge-dziecko – Bartosz Dawiec
Bella – Sabina Żmuda
Scrooge-młodzieniec – Jakub Rożek
Kobieta 1 – Klaudia Zięba
Kobieta 2 – Oliwia Kowalczyk
Mężczyzna 1 – Mateusz Malik
Mężczyzna 2 – Filip Ciura
Gość 1 – Kinga Ciura
Gość 2 – Jakub Stolarczyk
Chłopiec – Mateusz Kołodziej
Babcia – Agnieszka Zych
Dziadek – Mateusz Zmysło
Wnuczka – Justyna Wilczek
Wnuk – Bartłomiej Kural

Udźwiękowienie i efekty specjalne – Arkadiusz Krzysztof
Dekoracje – Gabriela Kołodziej, Krzysztof Palej, inni…

Iwona Krzysztof / jasien.diecezja.tarnow.pl

Foto-Olczak

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”