Tarnowski niezależny „Teatr Nie Teraz” znalazł swoją nową siedzibę w sali widowiskowej Domu Ludowego w Maszkienicach. Porozumienie w sprawie współpracy podpisał prezes Towarzystwa Domu Ludowego Jan Kita oraz dyrektor teatru Tomasz Antoni Żak. Porozumienie to powołuje do życia Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy.
Historia Domu Ludowego w Maszkienicach jest bardzo ciekawa. Obiekt został ufundowany w 1935 roku, przez wywodzącego się z tej miejscowości wybitnego profesora i działacza społecznego Franciszka Bujaka. Miejsce to bardzo szybko stało się centrum kulturalnym nie tylko dla samych Maszkienic, ale i całej okolicy.
– Ośrodek Praktyk Artystycznych (OPA) był przedsięwzięciem planowanym od dawna przeze mnie i oczywiście przez Teatr Nie Teraz (istniejący od 1980 r.), co również było kontynuowane w ramach istniejącego od 1997 roku Stowarzyszenia Nie Teraz. To, co się obecnie wydarza jest spełnieniem wielu marzeń i tych planów – pisze Tomasz Antoni Żak na stronie Teatru Nie Teraz.
Ośrodek Praktyk Artystycznych Domu Ludowego (OPA-DL) to w zamierzeniu miejsce spotkania ze sztuką, ale też miejsce twórczej i konsekwentnej pracy artystyczno-edukacyjnej prowadzonej przez stały i specjalnie dobrany zespół współpracowników oraz wolontariuszy. Oparcie się na tradycji związanej z domami ludowymi, ludowym ruchem artystycznym, a w tym teatralnym oraz ludziach wciąż inspirujących się polską tradycją lokalną, dumnych ze swoich mniejszych Ojczyzn, jest jednym z podstawowych założeń projektu OPA-DL.
O najbliższych planach Teatru Nie Teraz w Domu Ludowym w Maszkienicach z pewnością będziemy informować.
O Teatrze Nie Teraz
Teatr Nie Teraz (TNT) wywodzi się z ruchu teatrów poszukujących lat 70-tych, 80-tych i jeśli chodzi o metodę pracy z aktorem można się w nim doszukiwać elementów metody Grotowskiego. TNT jest autorem kilkudziesięciu premier scenicznych, dwóch spektakli muzycznych (w tym jednego złożonego z własnych ballad i songów), czterech spektakli ulicznych oraz jednego spektaklu – projektu zrealizowanego we współpracy z Spodnie Tomasz Żakinnymi zespołami teatralnymi. TNT, jako jedyny chyba zespół w Polsce, wywodzący się z ruchu teatrów alternatywnych, penetruje artystycznie konteksty kulturotwórcze i narodowe w ich wymiarze patriotycznym. Ten kierunek w repertuarze TNT reprezentują m.in. takie spektakle jak: „Na etapie” (premiera – 2000) i „Wyklęci” (2012); „Ballada o Wołyniu” (2011); dramat Romana Brandstaettera „Dzień gniewu” (2013); dramat Kazimierza Brauna „Powrót Norwida” (2016) czy także inscenizacja „Antygony” Sofoklesa pt. „Kreon 2010” z roku 2014.
Więcej bieżących informacji można znaleźć na stronie Teatru nie Teraz www.nieteraz.pl <==
—
foto: nieteraz.pl
IB / nieteraz.pl