Don't Miss
Home » Kultura » „Wolność Krzepi!” w Wierzchosławicach – Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

„Wolność Krzepi!” w Wierzchosławicach – Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, oddział Muzeum Wincentego Witosa włącza się kolejny raz w Małopolskiej Dni Dziedzictwa Kulturowego. Do Wierzchosławicach zapraszamy już w najbliższy w weekend 26-27 maja. W Wierzchosławicach trafimy pod strzechę domu, w którym urodził się charyzmatyczny przywódca ruchu ludowego i trzykrotny premier II RP Wincenty Witos. Zwiedzimy także zbudowaną przez niego zagrodę, a dziś muzeum jego imienia: pełne pamiątek, zdjęć, dokumentów i śladów zawiłej historii ówczesnej sceny politycznej. Zapraszamy również na kiermasz lokalnych przysmaków – prawdziwe, chłopskie kulinarne rarytasy przygotowane wg starych receptur będą sprzedawać członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedyne w swoim rodzaju coroczne święto Małopolski – zabytkowe obiekty, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, niezwykłe historie, inspirujące spotkania i pełni pasji przewodnicy. W tym roku pod hasłem „Wolność krzepi!” odwiedzimy miejsca i poznamy historie bohaterów i bohaterek XX–lecia międzywojennego. Udamy się w podróż do epoki niezwykłego rozwoju społeczno-gospodarczego, w której radość i entuzjazm napędzały do działania i pozwalały pokonywać wiele trudności w niełatwej rzeczywistości Polski po I wojnie światowej.

 

Pełny program: www.dnidziedzictwa.pl

Szczegółowy program wydarzeń w Domu rodzinny Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Zabytek jest udostępniony do samodzielnego zwiedzania poza godzinami oprowadzania z przewodnikiem.

Wybrane punkty programu są dostępne dla grup zorganizowanych.

26 i 27 maja 2018 (sobota i niedziela)

Oprowadzanie i spacery

11.00, 13.00, 15.00 [? 30 min] – Pod strzechą u rodziny Witosów – oprowadzanie z gospodarzem

Opis: W przysiółku Dwudniaki we wsi Wierzchosławice, w krytym strzechą domu urodził się Wincenty Witos – charyzmatyczny przywódca ruchu ludowego i trzykrotny premier II RP. Dziś jego rodzinna chałupa przypomina o trudnych początkach i biedzie, z której wyszedł, by w końcu zająć jedno z czołowych miejsc w polskiej polityce XX-lecia międzywojennego. Po domu oprowadzać będzie pracownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Miejsce zbiórki: punkt informacyjny MIK – przed domem

Stałe atrakcje

10.00–18.00 – zwiedzanie indywidualne domu (poza godzinami oprowadzania z przewodnikiem)

10.00–18.00 – Proste jak budowa cepa – stoisko edukacyjne dla dzieci i dorosłych

Opis: W rodzinnym domu Wincentego Witosa zgromadzono narzędzia rolnicze oraz przedmioty codziennego użytku z galicyjskiej wsi przełomu XIX i XX wieku. Na stoisku edukacyjnym poznają Państwo nie tylko zasady ich działania, ale także spróbują swych sił przy prostych pracach gospodarskich.

Gdzie: przed domem

11.30–16.00 – plenerowe pokazy rzemiosła w wykonaniu lokalnych twórców

Gdzie: przed domem

Szczegółowy program wydarzeń w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Zabytek jest udostępniony do samodzielnego zwiedzania poza godzinami oprowadzania z przewodnikiem.

Wybrane punkty programu są dostępne dla grup zorganizowanych.

26 i 27 maja maja 2018 (sobota i niedziela)

Oprowadzanie i spacery

10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 17.00 [? 45 min] – Trzykrotny premier z Wierzchosławic – oprowadzanie z gospodarzem

Opis: Zagroda, zwana przez mieszkańców Wierzchosławic „Witosówką” pełni funkcję muzeum biograficznego. Można tu obejrzeć meble, narzędzia rolnicze, przedmioty osobiste – jak choćby jego charakterystyczne oficerki, pamiątki rodzinne, zdjęcia, dokumenty. To materialne ślady życia Witosa i zapis burzliwych czasów, w których przyszło mu żyć. Po muzeum oprowadzać będą muzealnicy oraz kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie, historyk Janusz Skicki.

Miejsce zbiórki: punkt informacyjny MIK

Stałe atrakcje

10.00–18.00 – zwiedzanie indywidualne muzeum (poza godzinami oprowadzania z przewodnikiem)

10.00–18.00 – Chłopski premier – wystawa planszowa

Gdzie: ogród przy muzeum

11.00–16.00 – kiermasz lokalnych przysmaków

Opis: Możliwość zakupu regionalnych przysmaków przygotowanych przez członków Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic

Gdzie: ogród przy muzeum

kultura.wierzchoslawice.pl