Don't Miss
Home » Region » Wyścigi i czempionaty w Żarówce

Wyścigi i czempionaty w Żarówce

Tradycyjnie głównym punktem Parady Konnej w Żarówce (gm. Radomyśl Wielki) były czempionaty hodowlane oraz sportowe i amatorskie konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i po raz pierwszy jednokonnymi.

W niedzielę do Żarówki zjechali powożący z trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. W sumie liczna publiczność zobaczyła rekordową liczbę 23 zaprzęgów, które zaprezentowały się na nowym parkurze, przygotowanym za oddanym w tym roku do użytku boiskiem piłkarskim.

Zwycięzcy z Żabna

W konkursie amatorskim zaprzęgów parokonnych koni dużych wygrał Dawid Bujak z luzakiem Arkadiuszem Bujakiem z Żabna (pow. tarnowski). Dystans 400 metrów z dziewięcioma przeszkodami pokonał w nieco ponad półtorej minuty (1:33:68). Drugie miejsce zajął Zbigniew Bała z luzakiem Józefem Bałą z Podlesia (pow. dębicki). Najniższy stopień podium przypadł Robertowi Merchutowi z Podlesia Dębowego (pow. tarnowski), któremu luzakował Adam Lechowicz.

 Kucyki w akcji

W powozach z końmi małymi triumfował zaprzęg Daniela Harli z Podborza (powożący Waldemar Harla, luzak Jan Krzysztofik). Drugie miejsce zajął zaprzęg Feliksa Jaje z Radomyśla Wielkiego w składzie z luzakiem Justyną Cichoń, a trzecie Andrzeja Barana z Piątkowca z luzakiem Kamilem Baranem.

Obronili tytuł

Po raz drugi odbył się konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych, w którym ponownie triumfował Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz. Dystans 500 metrów pokonał on w czasie 1.25:67. Drugie miejsce zajął Zbigniew Bała z Podlesia z luzakiem Hubertem Majkutewiczem, a trzecie Jacek Pożdał z luzakiem Tomaszem Pożdałem z Podlesia (pow. dębicki).

 Po raz pierwszy

Nowością był konkurs powożenia zaprzęgami jednokonnymi, w którym obejrzeliśmy aż dziewięć przejazdów. Wygrał Damian Szeleść z luzakiem Katarzyną Żmudą z Tarnowa, która była właścicielką zaprzęgu (czas przejazdu: 1.15:53). Drugie miejsce zajęli Grzegorz i Aneta Pałuccy z Jastewa (pow. brzeski, gm. Dębno). Trzecie miejsce padło łupem zaprzęgu Damiana Szeleścia z Sichowa Dużego (woj. świętokrzyskie, pow. staszowski), któremu luzakowała Katarzyna Żmuda. Czwarty był zaprzęg Adama Dobrzańskiego z Jadownik, a piąty Wojciecha Pożdała z Podlesia.

Czempionaty hodowlane

Podczas Parady Konnej w Żarówce widzowie mieli okazję podziwiać piękne konie m.in. z rasy małopolskiej i polski koń zimnokrwisty. Klacze tych właśnie ras wzięły udział w czempionatach. Wyboru czempionek dokonała komisja w składzie: Teresa Pracuch – przewodnicząca, Romana Terczyńska-Bomba i Elżbieta Stygar. W dwóch konkursach wystartowało po pięć klaczy. Były one oceniane pod względem ogólnego wrażenia, typu, pokroju, jak również tego, jak radzą sobie w stępie i kłusie.

Wśród klaczy rasy małopolskiej czempionką została Dumka Wacława Węgrzyna z Partyni (gm. Radomyśl Wielki), która otrzymała 43 punkty. Wiceczempionką z taka samą liczbą punktów została Jaśnie Pani Jacka Pożdała z Podlesia (pow. dębicki). Trzecie miejsce zajęła Bona Zbigniewa Bały z także Podlesia.

Natomiast wśród koni zimnokrwistych tytuł czempionki przypadł Polce Mariusza Dzimiry z m. Aksmanice (pow. przemyski, gm. Fredropol), która uzyskała 44,5 pkt. Wiceczempionką została Watana Mateusza Barana z Podlesia (42,5 pkt.), a trzecie miejsce Blorina Mariusza Dzimiry.

 Zaangażowani w imprezę

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP w Żarówce. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego i Starosta Powiatu Mieleckiego.

UM w Radomyślu Wielkim