Don't Miss
Home » Kultura » XIII „Święto Suszonej Śliwki” / zdjęcia

XIII „Święto Suszonej Śliwki” / zdjęcia

iwkowaW niedzielę 15 września na stadionie KS Olimpia Kąty odbyło się kolejne już – tym razem XIII „Święto Suszonej Śliwki”. Zgromadziło ono wielu gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz Gminy Iwkowa, Starostwa Powiatu Brzeskiego oraz władze sąsiednich gmin.

„Święto Suszonej Śliwki” ma na celu promocję produktu regionalnego jakim jest suszona śliwka, jak również popularyzację walorów krajobrazowych i turystycznych Gminy Iwkowa. „Święto Suszonej Śliwki” odbywa się rokrocznie od 2001 r. Impreza jest także okazją do prezentacji różnego rodzaju instytucji i organizacji zajmujących się rolnictwem i produktem regionalnym.

Na licznie przybyłych widzów czekały liczne atrakcje oraz występy zespołów folklorystycznych, muzycznych i tanecznych, zabawy i konkursy dla dzieci.

Święto rozpoczęto  Mszą o godzinie 14.00 w kościele w Kątach, po której odbył się uroczysty przemarsz uczestników z kościoła na stadion, gdzie do późnych godzin nocnych bawili się wszyscy zgromadzeni goście i mieszkańcy gminy Iwkowa.

Na początku imprezy sceną zawładnęli „Iwkowianie” – Zespół Pieni i Tańca, a następnie gospodarze powitali wszystkich przybyłych na Święto Śliwki. W trakcie imprezy rozstrzygnięto konkursy „Na najlepszą potrawę ze śliwką” i „Jesienne stoły”.  Dla wielu osób głównym punktem programu był właśnie tradycyjny konkurs na najlepszą potrawę ze śliwką. Specjały z dodatkiem suszonych śliwek przygotowane przez gospodynie zadowoliły nawet najwybredniejszych smakoszy. Najsmaczniejszą potrawę ze śliwką przygotowała Ewa Goleniec. Jej zawijaniec podbił podniebienia komisji konkursowej. Widzowie mogli również smakować różnych produktów wywodzących się regionu.

Tymczasem na scenie wystąpił teatrzyk kukiełkowy „Kopciuszek” oraz Iwkowska Orkiestra Dęta. W trakcie imprezy rozstrzygnięto również dwa konkursy: „Człowieka Roku” i „Firmy Roku”.

Sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród męskiej części publiczności cieszyła się prezentacja obozu powstańców przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

W finale licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać występy artystyczne – m.in. program satyryczny Andrzeja Grabowskiego krakowskiego aktora teatralnego, który największą popularność zdobył dzięki produkcjom telewizyjnym: rolą Andrzeja Jurewicza w „Bożej podszewce” i Ferdynanda Kiepskiego w serialu „Świat według Kiepskich”.

Gwiazdą wieczoru, która zapewniła wiele emocji był zespół”Lachersi” – finaliści 'Must be the Music’. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z grupą M-cztery i Izabelą Mytnik.

Galeria zdjęć <==

 

IB

foto: GOK Iwkowa