Nie przegap
Strona główna » Kultura » Z Porąbki Uszewskiej do Paryża! Podsumowanie tournée Crushed Sounds BigBand

Z Porąbki Uszewskiej do Paryża! Podsumowanie tournée Crushed Sounds BigBand

Z Porąbki Uszewskiej do Paryża!

Z Porąbki Uszewskiej do Paryża!

Mijające wakacje młodzi muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Crushed Sounds BigBand z Porąbki Uszewskiej będą z pewnością wspominać bardzo dobrze. 14 lipca 2019 r. zaprezentowali się przed francuską Polonią, a 16 lipca 2019 r. zagrali w paryskim Disneylandzie! By dotrzeć do Paryża – pokonali ponad 1600 km. Podróż do Francji stanowiła świetne podsumowanie sezonu artystycznego. Orkiestra wykonała do tej pory już ponad 20 koncertów, lecz jako że był to jej pierwszy wyjazd z występami za granicą wiązał się z wielkimi przeżyciami i nowymi wyzwaniami artystycznymi.

Wyjazd to stolicy Francji był efektem starań opiekuna artystycznego i dyrygenta Crushed Sounds BigBand. Dariusz Swoszowski – bo o nim mowa – zgłosił w 2018 r. orkiestrę do eliminacji Disney Performing Arts. To międzynarodowy program wspierający utalentowaną młodzież z całego świata – organizowany przez francuski Disneyland. Po kilku tygodniach zespół otrzymał odpowiedź – „Zapraszamy do Paryża!”. Kapituła doceniła oryginalne aranżacje i kompozycje Dariusza Swoszowskiego oraz poziom gry na instrumentach amatorskiej orkiestry młodzieżowej. Biorąc pod uwagę ograniczone możliwości finansowe rodziców młodych muzyków członkowie Stowarzyszenia Muzykalni pod którego skrzydłami działa orkiestra zdawali sobie sprawę jak trudno byłoby urzeczywistnić całe przedsięwzięcie. Wsparcie na organizację wyjazdu dla orkiestry trafiło z bardzo różnych stron.  Środki marszałkowskiego programu „Mecenat Małopolski 2019” stanowiły połowę środków koniecznych do zorganizowania wyjazdu. Niebagatelną kwotę 50 tysięcy złotych Stowarzyszenie otrzymało w ramach zgłoszonego projektu „Polska muzyka na paryskich scenach! – promocja Polskiej Kultury Muzycznej we Francji”. Środki z Urzędu Marszałkowskiego zostały uzupełnione przez Urząd Gminy Dębno, prywatnych darczyńców, lokalne firmy oraz z wpłat niezawodnych rodziców, którzy nie szczędzili  środków na ten cel.

– Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego młodzi muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Crushed Sounds BigBand mogła zrealizować swoje marzenia – mówi Marta Malec-Lech członek Zarządu Województwa Małopolskiego, która docenia zaangażowanie młodzieży i lokalnej społeczności w działalność  Orkiestry Crushed Sounds BigBand.

Na pierwszym koncercie, dla Polonii w Aulnay sous Bois, orkiestra wykonała wokalno-instrumentalną kantatę niepodległościową o pierwszej wojnie światowej. Utwór powstał dla uczczenia rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowanie tego utworu dla Polonii na emigracji było dla nas wszystkich niezwykły i emocjonalnym przeżyciem, a także wielkim przywilejem i radością poprzez umożliwienie dostępu do kultury polskiej naszym rodakom za granicą.

Drugi koncert jaki odbył się dwa dni później dostarczył również wiele emocji. Tym razem młodzieżowa orkiestra z Porąbki Uszewskiej miała zagrać w Disneylandzie!

– Drugi koncert wykonaliśmy na scenie Videopolis Theatre w Disneyland Paris, a jego tematyką była nasza specjalność – muzyka filmowa. Długo oczekiwany występ był dla młodych muzyków bardzo inspirującym doświadczeniem zaprezentowania swoich umiejętności przed międzynarodową publicznością i doświadczania globalnego zasięgu muzyki, która jako uniwersalne medium komunikacji potrafi przekroczyć wszelkie bariery kulturowo-językowe, wywołując pozytywne emocję w każdym z nas – mówi Dariusz Swoszowski.

Podróż choć krótka, była bardzo intensywna. Wyjazd pozytywnie wpłynął na integrację całej orkiestry oraz poszerzenie umiejętności współpracy muzyków zarówno w aspekcie organizacyjnym jak i artystycznym. Doświadczenia takie jak te, które uczą młodych ludzi o wytrwałości i poświęceniu w dążeniu do określonego celu i zdobywania go, są nieocenione dla ich osobistego rozwój, stanowiąc jednocześnie inspirację i motywację do dalszej pracy.

Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds BigBand – o zespole

Działające od października 2017 roku Stowarzyszenie Muzykalni ma za zadanie wspierać działalność Młodzieżowej Orkiestry Crushed Sounds BigBand i umożliwiać jej rozwój. Orkiestra powstała w 2015 r. w Porąbce Uszewskiej, składa się z 35 uczniów i absolwentów szkół muzycznych – pasjonatów muzyki filmowej i rozrywkowej, a jej założycielem i dyrygentem jest Dariusz Swoszowski. Zadebiutowała oficjalnie pod nazwą Crushed Sounds BigBand 30 kwietnia 2016 roku wykonując Koncert Muzyki Filmowej w Porąbce Uszewskiej, a od października 2017 roku działa w ramach Stowarzyszenia Muzykalni. Orkiestra prezentuje swoje umiejętności poprzez różne inicjatywy artystyczne: koncerty muzyki filmowej (Porąbka Uszewska, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Muzeum Zamek w Dębnie), koncerty kolęd (Brzesko, Tarnów, Dębno, Porąbka Uszewska), występy gościnne (m.in. w Urzędzie Wojewódzkim filia w Tarnowie, Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach) jak i występy charytatywne. Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki – oprócz utworów muzyki filmowej, które stanowią jej podstawowy aspekt artystycznej działalności, wykonuje także utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej i sakralnej.

Materiały powiązane:

Z Porąbki Uszewskiej do Paryża! Crushed Sounds BigBand rusza na tournée <==

Koncert Crushed Sounds BigBand w Aulnay sous Bois pod Paryżem / zdjęcia / video <==

 

IB

 

VIDEO

Orkiestra Crushed Sounds BigBand wyrusza w tournée

Orkiestra Crush Sounds wyrusza w tournée

Opublikowany przez Informator Brzeski Sobota, 13 lipca 2019

 

Zdjęcia