Nie przegap
Strona główna » Kultura » Występ kapeli Pastuszkowe Granie w Gruzji

Występ kapeli Pastuszkowe Granie w Gruzji

Muzyka krakowska w wykonaniu kapeli zabrzmiała podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej i Kościelnej im. Giorgi Garaganidze w Batumi. Oprócz kapeli „Pastuszkowe Granie” ze Szczurowej Polskę na tym prestiżowym festiwalu reprezentował chór z Krakowa O’DELA. Wielkie bogactwo tradycyjnego folkloru i wysoki profesjonalizm pokazali gospodarze, soliści i zespoły z różnych regionów Gruzji oraz goście z Ukrainy i Litwy. W ramach festiwalu na Uniwersytecie Batumskim odbyła się konferencja naukowa z udziałem naukowców i folklorystów z Gruzji i zagranicy. Muzycy ze Szczurowej wykonali tradycyjne melodie, tańce i przyśpiewki Krakowiaków Wschodnich. Przede wszystkim z regionu szczurowskiego. Wielkim aplauzem została przyjęta wykonana przez kapelę na zakończenie występu tradycyjna gruzińska pieśń „Suliko”.

Festiwal nieprzypadkowo odbywa się w Batumi. Jest to perła turystyczna Gruzji. Miasto położone na wybrzeżu Morza Czarnego w pobliżu granicy z Turcją, stolica autonomicznej republiki Adżarii. Batumi jest trzecim co do wielkości miastem kraju (po Tbilisi i Kutaisi). Dużym ośrodkiem przemysłowym i znanym uzdrowiskiem.

Wyjazd do Gruzji kapela zawdzięcza pomocy i finansowemu wsparciu Urzędu Gminy Szczurowa, Starostwa Powiatowego w Brzesku, dwóch brzeskich firm – Zasada Trans Spedition i Przedsiębiorstwa Budowlano – Handlowego Edmund Leś.

Kapela wystąpiła w składzie: Vitalina i Michał Pastuchowie, Kinga Maj, Teresa Czuj, Mateusz Budyn.
Występy, wywiady i wydarzenia festiwalowe relacjonowała Państwowa Telewizja oraz media gruzińskie. Relację filmową można zobaczyć na stronie Telewizji Tbilisi: http://rustavi2.ge/ka/video/28504?v=2

ug